1 kwietnia 2019 r. w Wielkiej Brytanii zakończył się ostatni etap wprowadzania reformy rynku emerytalnego, która stanowiła pierwowzór dla budowy systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych w Polsce.
Od 1 stycznia 2017 r. wszyscy brytyjscy pracodawcy mają obowiązek automatycznego zapisu swoich pracowników do pracowniczych programów emerytalnych. A od 1 kwietnia 2019 minimalne składki na PPE osiągnęły w Wielkiej Brytanii swój ostateczny poziom (8% wynagrodzenia brutto).
W kontekście powoli rozpoczynającego się procesu przebudowy polskiego rynku emerytalnego warto przyjrzeć się jak rynek ten funkcjonuje obecnie w Wielkiej Brytanii.
BRYTYJSKIE WORKPLACE PENSIONS
Brytyjski rynek emerytalny podzielony jest na dwa podstawowe segmenty: pracowniczych programów emerytalnych (workplace pensions) oraz indywidualnych planów emerytalnych (personal pensions).
Na rynku pracowniczych programów emerytalnych (workplace pensions) oferowane są plany emerytalne organizowane przez pracodawców dla swoich pracowników. Dominują programy prowadzone przez instytucje finansowe: towarzystwa funduszy inwestycyjnych, zakłady emerytalne, towarzystwa funduszy emerytalnych, etc. Najczęściej z pomocy tych instytucji korzystają pracodawcy, aby zapewnić swoim pracownikom dostęp do pracowniczego programu emerytalnego. Ale niektóre największe firmy działające w Wielkiej Brytanii same zakładają i prowadzą pracownicze programy emerytalne dla swoich pracowników.