Nieuchronnie zbliża się czas ostatecznego wprowadzenia PPK w przedsiębiorstwach, które zatrudniają co najmniej 250 osób. W związku z trwającym rokiem wyborczym PPK, podobnie jak OFE, stały się ofiarą walki światopoglądowej i ataków z różnych stron sceny politycznej.
Coraz częściej padają nieuczciwe hasła o zbliżającym się „zabieraniu” kilkuset złotych z pensji na Pracownicze Plany Kapitałowe. Dlatego warto pochylić się nad przepisami obowiązującego prawa i wyjaśnić jak naprawdę będzie wyglądało gromadzenie środków w PPK, ile będzie nas to kosztować i co my z tego będziemy mieć. Taki też będzie cel rozpoczynającej się serii artykułów o gromadzeniu środków na rachunku uczestnika pracowniczego planu kapitałowego.
Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje, że rachunek uczestnika PPK będzie zasilany przede wszystkim ze środków własnych samego uczestnika oraz podmiotu zatrudniającego.
Zgodnie z ustawą o pracowniczych planach kapitałowych wpłaty dokonywane do PPK będą dzielić się na wpłaty podmiotu zatrudniającego (pracodawcy) oraz wpłaty uczestnika (pracownika) (art. 25 ustawy o PPK). Dodatkowo uczestnik będzie otrzymywał wpłatę powitalną oraz dopłatę roczną (art. 31 w związku z art. 32 ustawy o PPK). Będą to podstawowe źródła środków trafiających na rachunek uczestnika PPK.
Wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający
Wpłaty dokonywane przez podmiot zatrudniający będą miały formę wpłat podstawowych oraz ewentualnie wpłat dodatkowych (art. 25 ustawy o PPK). W tym miejscu należy podkreślić, że obowiązek prowadzenia Pracowniczego Planu Kapitałowego będzie ciążył tylko i wyłącznie na podmiocie zatrudniającym (art. 7 ustawy o PPK). Natomiast osoba zatrudniona będzie miała prawo do uczestnictwa w PPK. Będzie ona mogła z tego prawa skorzystać, ale nie będzie musiała (art. 23 ustawy o PPK). Jeżeli osoba zatrudniona nie złoży deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy o PPK to podmiot zatrudniający będzie miał obowiązek dokonywania wpłat do PPK. Rozwiązanie to określane jest jako „mechanizm automatycznego zapisu” i po raz pierwszy zostanie zastosowane w Pracowniczych Planach Kapitałowych.