Będzie nowelizacja ustawy, która m.in. zniesie limit 30-krotności podstawy wpłat w PPK.
Odświeżoną ustawę o PPK właśnie przyjął rząd. Teraz dokument wejdzie na ścieżkę legislacyjną.
Projekt m.in. przewiduje zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK oraz możliwość pobierania opłaty za wynik, po osiągnięciu określonej stopy zwrotu.
„Projekt przewiduje zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz uproszczenie systemu PPK” – napisano w komunikacie CIR.
„W celu zapewnienia efektywności dokonywanych inwestycji wprowadzono dodatkowy warunek pobierania przez podmioty zarządzające PPK wynagrodzenia za osiągnięty wynik w postaci konieczności osiągnięcia stopy zwrotu przez fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny lub subfundusz – na poziomie nie niższym niż 75 proc. najwyższych stóp zwrotu w ramach funduszy tej samej zdefiniowanej daty” – dodano.
Jak poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, do najważniejszych rozwiązań przewidzianych w projekcie zaliczano m.in. rozszerzenie katalogu osób zatrudnionych (w rozumieniu ustawy o PPK) o osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Dzięki temu, jak wyjaśniono, podmioty zatrudniające nie będą musiały zawierać umów o prowadzenie PPK w różnych terminach w związku z powrotem poszczególnych osób do pracy z urlopów związanych z macierzyństwem.