Formalności związane z wprowadzeniem pracowniczych planów kapitałowych leżą po stronie pracodawcy. To on wybierze instytucję finansową, podpisze umowę o zarządzenie i prowadzenie PPK oraz przekaże składki pracowników.
Pracownicze plany kapitałowe to nic strasznego – przekonywali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”. Sukces reformy w dużej mierze zależeć będzie od pracodawców, a konkretnie od osób wdrażających PPK w firmach. A prawdziwe efekty programu będą widoczne w poziomie partycypacji.
W Warszawie rozpoczął się cykl spotkań dla przedsiębiorców wyjaśniający, jak z sukcesem wprowadzić pracownicze plany kapitałowe. Kolejne odbędą się w Krakowie, Poznaniu, we Wrocławiu, w Gdańsku oraz Katowicach.
Bezpieczniej na emeryturze
Polska jest obecnie w fazie wzrostu gospodarczego. Ta pozytywna tendencja przekłada się na rynek pracy – w chwili obecnej stopa bezrobocia waha się w granicach 5,5–6 proc. Ma to wpływ na wzrost płac, w związku z czym zmniejsza się poziom tzw. sztywnych wydatków w budżetach gospodarstw domowych i rosną oszczędności. Niestety, większość oszczędności nie przynosi zamierzonych zysków. Co ważne, tylko 1 proc. odkładanych pieniędzy stanowią oszczędności na czas emerytalny.
– Teraz aktywne zawodowo pokolenie opłaca składki, z których są wypłacane emerytury obecnym emerytom. Dziś na jednego emeryta przypada czterech aktywnych zawodowo pracowników. Wydłużająca się średnia długość życia i malejący przyrost naturalny spowodują, że w 2050 roku liczba ta spadnie do poniżej dwóch osób. W obecnym systemie życie przyszłych emerytów będzie nieporównywalnie gorsze niż dziś. Oszczędzanie w PPK może znacząco poprawić sytuację materialną przyszłych emerytów – mówi Dariusz Selak, dyrektor biura relacji z klientami PFR Portal PPK.