Trwa budowa pracowniczych planów kapitałowych. Ich podstawowym celem jest umożliwienie pracownikom systematycznego gromadzenia oszczędności, z których będą mogli oni korzystać w przypadku poważnego zachorowania, zakupu nieruchomości lub po osiągnięciu 60 roku życia (art. 3 ustawy o PPK).
Należy zadać pytanie jak i ile będziemy mogli zaoszczędzić na naszym rachunku PPK?
Odpowiedź na to pytanie należy rozpocząć od podkreślenia faktu, że gromadzenie oszczędności na rachunku PPK to prawo pracownika, a nie jego obowiązek. To od decyzji pracownika zależy, czy jakiekolwiek wpłaty będą trafiać na jego rachunek w PPK (art. 23 ustawy o PPK). Jeżeli pracownik złoży deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat, to pracodawca nie może ze środków własnych dokonywać jakichkolwiek wpłat na rachunek pracownika PPK i nie może potrącać jakichkolwiek wpłat na PPK z wynagrodzenia pracownika.
Czytaj także: Ile pracodawca wpłaci nam na rachunek PPK?
Jeżeli pracownik takiej deklaracji nie złoży to zarówno pracodawca jak i sam pracownik będą dokonywać systematycznych wpłat na rachunek pracownika w PPK. Wybór ten będzie dodatkowo premiowany przez państwo w formie wpłaty powitalnej oraz dopłat rocznych.
Czytaj także: Ile państwo wpłaci nam na rachunek PPK?