Kluczową rolę przy wprowadzaniu pracowniczych planów kapitałowych i organizacji programu pełni Polski Fundusz Rozwoju. Odpowiedzialny jest m.in. za prowadzenie rejestru instytucji finansowych dopuszczonych do oferowania PPK.
W sprawne funkcjonowanie pracowniczych planów kapitałowych zaangażowanych jest wiele instytucji. Ewidencję PPK ma prowadzić Polski Fundusz Rozwoju. Pieniądze zgromadzone w PPK będą trafiały do funduszy zdefiniowanej daty, którymi zarządzać będą instytucje finansowe. Nadzór nad tym, czy zarządzanie aktywami funduszy odbywa się zgodnie z prawem, będzie pełnił depozytariusz – instytucja, która przechowuje aktywa. Działalność zarówno depozytariusza, jak i instytucji finansowych nadzorowana będzie z kolei przez Komisję Nadzoru Finansowego.
PFR, KNF, depozytariusz
Polski Fundusz Rozwoju pełni kluczową rolę przy wprowadzaniu PPK i organizacji programu PPK. PFR jest odpowiedzialny za prowadzenie ewidencji uczestników PPK, rejestru instytucji finansowych dopuszczonych do oferowania PPK oraz stworzenie dla pracodawców i pracowników specjalnego portalu internetowego www.mojePPK.pl, na którym są przedstawiane w przystępny sposób wszystkie niezbędne informacje o PPK.
Pieniądze gromadzone w PPK będą trafiały do funduszy zdefiniowanej daty, którymi zarządzać będą instytucje finansowe wybrane przez pracodawcę. Nadzór nad tym, czy zarządzanie aktywami funduszu zdefiniowanej daty odbywa się zgodnie z prawem, będzie pełnił depozytariusz – instytucja, która przechowuje aktywa i jest upoważniona do sprawdzania między innymi, czy przestrzegane są limity zaangażowania funduszy w poszczególnych klasach aktywów oraz czy prawidłowo naliczane są koszty.
Działalność zarówno depozytariusza, jak i instytucji finansowych w zakresie prowadzenia PPK nadzorowana jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. KNF może zastosować środki nadzoru oraz odpowiednie sankcje.