Tylko dwa tygodnie do startu programu PPK

Publikacja: 17.06.2019 10:44

Tylko dwa tygodnie  do startu programu PPK

Foto: pieniadze.rp.pl

1 lipca rusza program pracowniczych planów kapitałowych. Przygotowania do jego uruchomienia wchodzą w ostatnią fazę.

W pierwszym etapie program obejmie największe firmy – takie, które zatrudniają co najmniej 250 osób. – Takich firm jest 4100. Zatrudniają w sumie 3,5 mln osób – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, odpowiedzialnego za wdrożenie programu PPK.

PFR rozpoczął właśnie w całym kraju kolejny cykl 200–250 szkoleń dla pracodawców, którzy muszą udostępnić PPK swoim pracownikom. Będzie też kampania informacyjna i reklamowa skierowana do samych pracowników.

Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że o pracowniczych planach kapitałowych słyszało 42 proc. ogółu respondentów badanych przez CBOS, nie słyszało 57 proc., a 1 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

– To nie jest zły wynik – mówi Paweł Borys, prezes PFR. – Program dopiero za chwilę startuje, na początek tylko w największych firmach, a już blisko połowa Polaków o nim słyszała – tłumaczy.

Przyznaje jednak, że największym wyzwaniem, z którym mierzy się PFR, jest dotarcie do pracowników z informacją o korzyściach, które płyną z długofalowego oszczędzania w pracowniczych planach kapitałowych na czas emerytury.

Z badania CBOS wynika też, że wśród zatrudnionych, do których adresowany jest ten program, odsetek osób, które o nim słyszały jest wyższy i wynosi 52 proc. Oznacza to jednak, że nadal prawie połowa osób, które będą musiały zdecydować, czy przystąpić do oszczędzania w ramach PPK, nie słyszała o ich wprowadzeniu.

Zaledwie 13 proc. osób, do których adresowany jest program, deklaruje, że sprawa udziału w PPK była poruszana w ich firmie. Najczęściej deklaracje takie składają zatrudnieni w dużych zakładach pracy, liczących co najmniej 250 pracowników, a więc tych, które są zobowiązane do tworzenia pracowniczych planów emerytalnych jako pierwsze.

Władze PFR mówią, że gotowe są już przepisy wykonawcze do ustawy o PPK. – Budujemy serce informatyczne tego projektu – mówi Bartosz Marczuk. Tym sercem będzie ewidencja PPK. To tu gromadzone będą wszelkie informacje związane z tym programem i jego uczestnikami.

– Postanowiliśmy też zdecentralizować pracownicze plany kapitałowe – mówi Paweł Borys. – Dlatego nową infolinię dla uczestników tego programu zbudujemy w jednym z miast na ścianie wschodniej. W finałowej rozgrywce znalazły się Białystok i Chełm. Ostatecznie infolinia powstanie w drugim z tych miast – ujawnia szef PFR.

Jego firma uruchomiła portal moje PPK. Jak przekonuje PFR, jest to oficjalne i najlepsze źródło wiedzy na temat tego projektu.

Jeszcze przed startem programu wejdzie w życie nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza, jest zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK. Tak jak w przypadku składek na ZUS miała obowiązywać tu zasada, że po tym jak w ciągu roku przychód pracownika przekroczy 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia (w tym roku to 142 950 zł) składki na PPK nie będą dalej pobierane.

Zniesienie tego ograniczenia sprawi, że do programu wpłynie więcej pieniędzy od dobrze zarabiających pracowników i ich pracodawców. Ci ostatni nie są z tego zadowoleni, twierdzą bowiem, że taka zmiana przepisów oznacza dla nich dodatkowe koszty. Taki, których nie planowali w swoich budżetach na ten rok.

Zgodę na zarządzanie pieniędzmi gromadzonymi w ramach PPK ma już 17 instytucji finansowych. – Liczyliśmy, że na starcie programu będzie ich ok. 20 i wszystko na to wskazuje, że tak się stanie – mówi prezes Marczuk.

PFR liczy na to, że do końca 2021 r. w ramach PPK oszczędzać na czas emerytury będzie przynajmniej połowa z 11 mln uprawnionych do tego pracowników. A w następnych latach dołączać będą do nich kolejni.

1 lipca rusza program pracowniczych planów kapitałowych. Przygotowania do jego uruchomienia wchodzą w ostatnią fazę.

W pierwszym etapie program obejmie największe firmy – takie, które zatrudniają co najmniej 250 osób. – Takich firm jest 4100. Zatrudniają w sumie 3,5 mln osób – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, odpowiedzialnego za wdrożenie programu PPK.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami