Wystartowały PPK. Pierwsze duże wpłaty jesienią

Publikacja: 05.07.2019 13:31

Wystartowały PPK. Pierwsze duże wpłaty jesienią

Foto: pieniadze.rp.pl

1 lipca ruszyły pracownicze plany kapitałowe. Gromadzone w nich pieniądze będą prywatną własnością uczestników programu.

Od początku lipca pracodawcy mogą już podpisywać umowy o zarządzanie PPK. Z kolei 15 lipca to najwcześniejszy możliwy termin podpisania umowy o prowadzenie PPK. Najpóźniejsze terminy na zawarcie tych umów przez duże firmy to odpowiednio 25 października i 12 listopada. W przypadku umów o prowadzenie PPK zawartych w lipcu pierwsza wpłata na rachunek PPK pracowników nastąpi do 15 sierpnia lub 15 września. Dla umów w listopadzie pierwsza wpłata na rachunek PPK będzie miała miejsce do 15 grudnia 2019 r. lub 15 stycznia 2020 r.

– Pierwszych większych wpłat spodziewamy się jesienią. Zakładamy, że znakomita większość firm będzie zawierała umowy we wrześniu, październiku – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

W pierwszym etapie obowiązek utworzenia PPK objął 4034 firmy, które zatrudniają co najmniej 250 osób.

Pracuje w nich w sumie 3 174 969 osób, do których skierowany jest nowy program. Do PPK zostaną zapisani wszyscy, z automatu.

– Każdy będzie mógł jednak zrezygnować. Wystarczy, że złoży w tej sprawie specjalną deklarację z jednym podpisem – mówi szef PFR. – Nie ma obowiązku udziału w PPK, ale oczywiście bardzo do tego zachęcamy.

I przekonuje: – PPK są chyba najtańszym produktem emerytalnym. Średni koszt wynagrodzenia dla instytucji finansowej za zarządzanie funduszami zdefiniowanej daty to 0,39 proc. zgromadzonego kapitału. To mniej niż dopuszczalne 0,5 proc. opłaty za zarządzanie.

Część instytucji finansowych zapowiedziała, że w pierwszym okresie po uruchomieniu PPK w ogóle nie będzie pobierała opłat. Jeśli wziąć to pod uwagę, to średni koszt wynagrodzenia dla instytucji finansowej spada do 0,31 proc.

W tej chwili do prowadzenia PPK i zarządzania gromadzonymi w nich oszczędnościami uprawnionych jest 19 instytucji finansowych.

Dodatkowo rolę instytucji, która będzie czymś w rodzaju super zarządcy, powierzono PFR TFI. Obok zwykłego zarządzania oszczędnościami gromadzonymi w PPK przez przedsiębiorstwa, z którymi podpisze w tej sprawie umowę, będzie też przyjmować pod swoje skrzydła firmy, które z różnych powodów nie zdołają podpisać umowy z innymi instytucjami finansowymi.

Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Emerytura
Prawie każdy ma przerwy w płaceniu składek na emeryturę. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń?
Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE