Wprowadzany system pracowniczych planów kapitałowych popularyzowany jest jako wyjątkowo tani sposób na dodatkowe gromadzenie środków na emeryturę. Tymczasem analiza podstawowych zasad funkcjonowania PPK prowadzi do wniosku, że jest to przede wszystkim doskonały mechanizm zwiększania bezpieczeństwa finansowego Polaków.
Pojęcie bezpieczeństwa finansowego jest bardzo różnie definiowane. Zwykło się przyjmować, że jest to dostęp do pieniędzy w razie nagłej potrzeby. Niespodziewane wydatki mogą pojawić się w każdym momencie naszego życia. Problemy takie jak choroba, wypadek czy utrata pracy mogą spotkać każdego z nas. Co ciekawe uczestnictwo w PPK umożliwia minimalizowanie ich konsekwencji i to niewielkim kosztem. Obecnie obowiązujące przepisy prawne dopuszczają wykorzystanie kapitału zgromadzonego na rachunku uczestnika PPK do utrzymania poziomu życia, gdy musimy stawić czoło poważnym problemom.
Dostęp do zgromadzonego kapitału przed czterdziestym piątym rokiem życia
Takim wyzwaniem może być zakup pierwszego mieszkania lub budowa domu. Uczestnictwo w PPK umożliwia nam dokonanie wypłaty wszystkich zgromadzonych środków na pokrycie wkładu własnego w związku z zaciąganiem kredytu hipotecznego.
Wymóg posiadania wkładu własnego jest barierą dla wielu rodzin przy zakupie własnego lokalu mieszkalnego. Aby rozwiązać ten problem i wesprzeć politykę mieszkaniową państwa, ustawa o PPK przewiduje możliwość dokonania wcześniejszej wypłaty zgromadzonych środków z PPK na cele mieszkaniowe.
Należy podkreślić, że wcześniejszej wypłaty na cele mieszkaniowe będzie można dokonać tylko raz. Prawo do dokonania tej wypłaty mają tylko uczestnicy, którzy nie ukończyli 45 roku życia.