Za okres niezdolności do pracy otrzymasz zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, od którego były opłacane składki. Jeśli w czasie choroby przebywasz w szpitalu świadczenie będzie stanowiło 70 proc. Natomiast 100 proc. zasiłek (także za pobyt w szpitalu) otrzymasz, gdy jesteś niezdolny do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, w czasie ciąży, czy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Jeśli jesteś pracownikiem, to w razie choroby otrzymasz przed zasiłkiem chorobowym wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (na podstawie Kodeksu pracy) finansowane przez pracodawcę. Prawo do takiego wynagrodzenia przed zasiłkiem będziesz mieć także wtedy, gdy będziesz wykonywać pracę nakładczą (chałupniczą) albo odbywać służbę zastępczą.
Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy możesz otrzymać łącznie za 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a jeśli ukończysz 50 rok życia – łącznie za 14 dni. Krótszy okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby (14 dni) dotyczy pracowników w wieku powyżej 50 lat, którzy chorują w następnych latach po ukończeniu tego wieku.
Jeśli będziesz pracownikiem, chałupnikiem albo będziesz odbywał służbę zastępczą, prawo do zasiłku chorobowego (z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) będziesz mógł nabyć od 34 dnia albo gdy jesteś osobą w wieku powyżej 50 lat – od 15 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.
Świadczenie rehabilitacyjne
Jeśli jesteś niezdolny do pracy, wykorzystałeś już zasiłek chorobowy, a jest szansa, że odzyskasz zdolność do pracy po dalszym leczeniu lub rehabilitacji, możesz uzyskać świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie otrzymasz na okres przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy. Abyś mógł skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego, lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS (jeśli wniesiesz sprzeciw od orzeczenia) musi wydać ci orzeczenie o niezdolności do pracy. Wysokość świadczenia wynosi od 75 do 100 proc. podstawy wymiaru ustalonej przy zasiłku chorobowym. I tak otrzymasz: