Czy słyszeli państwo o pracowniczych planach kapitałowych – zapytała firma Nationale-Nederlanden w drugiej edycji raportu „PPK oczami Polaków”. 62 proc. badanych odpowiedziało twierdząco.
Na przełomie marca i kwietnia, gdy powstawała pierwsza edycja raportu, o PPK słyszało 38 proc. ankietowanych. O pracowniczych planach kapitałowych najczęściej słyszały osoby z wykształceniem wyższym (74 proc.), osoby w średnim wieku (40–49 lat – 79 proc.) i osoby starsze (73 proc.). Odsetek respondentów, którzy słyszeli o PPK, najbardziej wzrósł wśród mieszkańców wsi (z 37 proc. do 62 proc.). Najmniej zorientowaną w tym temacie grupą są osoby w wieku 18–29 lat (17 proc. wskazań).
Czytaj także: Tak wyglądała historia PPK na Wyspach. Powtórzy się u nas?
Blisko co piąty pracownik dużej firmy ocenia swoją wiedzę o PPK jako dobrą. 15 proc. takich pracowników deklaruje przy tym, że zebrało dużo informacji o tym programie. 3 proc. uważa wręcz, że ma bardzo obszerną wiedzę w tym zakresie. Wciąż jednak ponad 80 proc. ankietowanych uważa, że wie na ten temat niewiele. Do największej niewiedzy przyznają się osoby w wieku 18–24 lat. Na odpowiedź „wiem bardzo niewiele” wskazała ponad połowa najmłodszych pracowników.
Co trzeci pracownik (34 proc.) dużej firmy mówi, że chce oszczędzać w PPK. Odsetek takich osób wzrósł w porównaniu z poprzednim badaniem o 5 pkt proc. Co czwarty ankietowany nie podjął decyzji o tym, czy chce przystąpić do nowego programu. 42 proc. respondentów deklaruje, że nie zdecyduje się na udział w PPK. Najbardziej niechętne do oszczędzania w pracowniczych planach kapitałowych są osoby w wieku 18–24 lata. Autorzy tego programu liczą, że na początku przystąpi do niego co najmniej 50 proc. pracowników. Z czasem ta liczba ma rosnąć.