Przedwyborcze kuszenie. Co partie obiecują emerytom?

Na wyższe świadczenia powinniśmy zaoszczędzić sobie sami – uważa większość polityków. Nikt natomiast nie proponuje wydłużenia wieku emerytalnego.

Publikacja: 19.09.2019 19:04

Przedwyborcze kuszenie. Co partie obiecują emerytom?

Foto: pieniadze.rp.pl

OFE, a właściwie to, co zostało z II filara systemu emerytalnego, należałoby zlikwidować – zgodnie uważają największe ugrupowania startujące w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Różni je tylko mechanizm likwidacji.

Czytaj także: Lawinowy wzrost liczby ubogich emerytów

OFE bez haraczu

Według propozycji PiS, która ma już formę projektu ustawy, aktywa zgromadzone w OFE (głównie akcje spółek) należy przenieść na prywatne konta emerytalne. Przy okazji tego transferu rząd chciałby też pobrać tzw. opłatę przekształceniową w wysokości 15 proc. W zamian wypłata pieniędzy z takiego konta w przyszłości nie byłaby już opodatkowana podatkiem PIT.

Także zdaniem Koalicji Obywatelskiej (KO) oszczędności zgromadzone w OFE powinny zyskać prywatny charakter, ale jak mówi Andrzej Rzońca, główny ekonomista KO, bez „haraczu, który chce z tych oszczędności ściągnąć PiS”. Podobnie uważa Lewica oraz PSL, które jednak wolałoby, by wszystko, co dziś jest w OFE, trafiło na nasze konta w ZUS.

Kandydujący do Sejmu są też wyjątkowo zgodni w kwestii wieku emerytalnego. Mówiąc bardziej precyzyjnie, nikt nie proponuje, by go wydłużyć.

Czytaj także: Coraz więcej emerytów pracuje

40 lat i odpoczynek

– Dyskusja na ten temat została w Polsce postawiona na głowie – zaznacza Dariusz Standerski z Lewicy. – Zanim nie zostanie rozwiązany problem dostępności usług zdrowotnych dla osób starszych czy uciążliwości niektórych zawodów, w ogóle nie ma co o tym rozmawiać – dodaje.

– Naszym zdaniem należałoby w ogóle odejść od rocznikowego wieku emerytalnego na rzecz stażu pracy – proponuje z kolei Mieczysław Kasprzak z PSL. – Każdy po 40 latach pracy, gdy już uzbiera co najmniej na minimalne świadczenie, powinien mieć możliwość wyboru, czy pracuje dalej, czy już chce odpocząć – przekonuje Kasprzak.

PSL obiecuje też emeryturę bez podatku. Obecnie od każdego świadczenia pobierane są zarówno podatek PIT, jak i składka zdrowotna, w efekcie czego emerytura netto jest o ok. 16 proc. niższa od emerytury brutto. Ludowcy chcą, by brutto zrównało się z netto.

Taki pomysł nie rozwiąże jednak do końca problemów, z jakimi będą musieli się zmierzyć przyszli emeryci. Nawet trzy czwarte osób urodzonych po 1975 r., jak pokazują ostatnie badania, może być zagrożonych ubóstwem na emeryturze.

Czytaj także: Nowe emerytury będą wyższe, bo żyjemy krócej

Więcej odłożysz, więcej dostaniesz

– Przez rząd PiS, który obniżył ustawowy wiek emerytalny, pod względem skali ubóstwa wśród osób starszych nasz kraj dogoni i przegoni Koreę Południową, w której dotyka ono ponad połowy osób w wieku powyżej 65 lat, co jest najgorszym rezultatem wśród krajów OECD – ostrzega Rzońca.

– Już za dziesięć lat tzw. stopa zastąpienia w Polsce może być najniższa na świecie poza Meksykiem – wtóruje Standerski z Lewicy.

By zapobiec tym negatywnym tendencjom, trzeba działać już dziś. Według polityków PiS najlepszym sposobem są dodatkowe oszczędności emerytalne – rząd uruchomił już program PPK, który ma objąć 8,5 mln pracujących.

Według KO dobrym rozwiązaniem są zachęty finansowe do dłuższej pracy, takie jak zwolnienia z PIT i składek do ZUS dochodów pracujących emerytów, czy premia za długoletnią pracę w formie pakietu akcji spółek Skarbu Państwa. Lewica mówi o stworzeniu systemu gwarantowanej emerytury podstawowej wraz z systemem dobrowolnych oszczędności uzupełniających.

Najwięcej jednak partie mają do zaproponowania obecnym emerytom. To choćby 13. emerytura dla wszystkich i 14. dla wybranych (PiS), 13. emerytura związana ze stażem pracy (KO) czy podniesienie minimalnego świadczenia do 1600 zł (Lewica).

Emerytura
Polacy chcą szybko przejść na emeryturę i cieszyć się życiem
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Emerytura
MFW: Przeciętna emerytura w Polsce spadnie do minimalnej
Emerytura
40-latkowie mało wiedzą o oszczędzaniu na emeryturę
Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Emerytura
Prawie każdy ma przerwy w płaceniu składek na emeryturę. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń?