PPK – nie taki plan straszny, jak go malują

Już tylko kilka tygodni zostało dużym firmom na podpisanie umowy o zarządzanie PPK. Grupa PZU oferuje w ramach programu warunki, które rozwieją obawy przedsiębiorców i spełnią oczekiwania pracowników.

Publikacja: 24.09.2019 14:32

PPK – nie taki plan straszny,  jak go malują

Foto: pieniadze.rp.pl

materiał powstał przy współpracy z PZU

Dokładnie 25 października minie termin, do którego wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 pracowników powinny podpisać umowy o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK). Ale czasu na podjęcie decyzji jest jeszcze mniej, bo już miesiąc wcześniej (25 września) firmy muszą mieć uzgodnione z pracownikami, którą instytucję wybierają jako prowadzącą PPK. Do tego momentu pracownicy mają jeszcze szansę na przekonanie pracodawcy, która firma zapewni im najlepsze warunki. Jak się okazuje, ze strony TFI PZU mogą liczyć na wsparcie już od pierwszego etapu tego procesu.

PPK i pracodawca. Rozwiane obawy

Wiele firm ma problem z tak podstawową i wydawać by się mogło błahą sprawą, jaką jest poinformowanie pracowników o konieczności wprowadzenia PPK i wypełnienia tym samym ustawowego obowiązku. – Wychodzimy takim pracodawcą naprzeciw i oferujemy im spersonalizowane szkolenia e-learningowe, z których w prosty i zwięzły sposób pracownicy mogą się dowiedzieć wszystkiego, co niezbędne o PPK – podkreśla Marcin Żółtek, wiceprezes zarządu TFI PZU, odpowiedzialny za PPK w Grupie PZU. Dodatkowym uspokojeniem dla pracodawcy może być to, że w każdym momencie będzie mógł sprawdzić, ile osób już skorzystało ze szkolenia i otrzymać potwierdzenie tego faktu.

Jeśli pracodawca wciąż będzie czuł informacyjny niedosyt, to zawsze może sięgnąć po telefon i zadzwonić pod numer 22 640 06 22. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8–16. Podczas rozmowy będzie mógł uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. A jeśli i to okaże się niewystarczające, to nawet umówić na osobiste spotkanie ze specjalistą TFI PZU. Kolejnym atutem TFI PZU są prowadzone szkolenia i spotkania informacyjne o PPK – możliwe do zorganizowania w każdym miejscu w Polsce.

Obawa o integrację systemów informatycznych to kolejny punkt, który znajduje się wysoko na liście pracodawców. Zupełnie niepotrzebnie, bo jak zapewnia Marcin Żółtek: – Nasze systemy są w pełni dostosowane do rozwiązań wypracowanych przez grupę roboczą i umożliwiają wymianę danych z systemami wszystkich wiodących dostawców w naszym kraju.

TFI PZU dokłada wszelkich starań, aby podpisanie umowy o PPK przebiegło możliwie bezproblemowo, podobnie jak dalsza obsługa planu. W tym celu uruchomiony został specjalny, bezpłatny internetowy serwis e-PPK. Umożliwia on pracodawcy podpisanie umowy o zarządzanie PPK w zaledwie kilka minut. Na późniejszym etapie pozwala na przesyłanie online list pracowników, list ich wpłat i dyspozycji. System automatycznie kontroluje też wprowadzane dane, wskazując błędy, które wymagają poprawy. Serwis pozwala na integrację z systemem kadrowo-płacowym pracodawcy.

PPK i pracownik, czyli więcej, niż myślisz

PPK mają w zamyśle za zadanie przynieść wymierne korzyści finansowe ich uczestnikom, w czasie gdy nie będą już aktywni zawodowo. Nie muszą oni jednak czekać tak długo. Oferta Grupy PZU sprawia, że będąc uczestnikiem PPK prowadzonego przez TFI PZU już teraz można cieszyć się dodatkowymi benefitami. W tym przypadku sprawdza się stare powiedzenie, że duży może więcej. – Oszczędzanie w ramach pracowniczych planów kapitałowych to wiele dodatkowych korzyści dla pracowników dołączających do grona klientów Grupy PZU – zapewnia wiceprezes Żółtek. I przypomina, że dodatkowo Grupa PZU już w kwietniu ogłosiła, że rezygnuje na rok z pobierania opłat za zarządzanie PPK.

Najbardziej oczywistym skojarzeniem z PZU są ubezpieczenia i tutaj lider rynku sprzedaży polis komunikacyjnych i majątkowych nie zawodzi. Każdy, kto założy nową polisę AC, może otrzymać nawet do 20 proc. zniżki. Oferta obejmuje samochody osobowe oraz auta o ładowności do 750 kg. Jeszcze więcej, bo aż do 40 proc., zniżki otrzymamy, jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie naszego mieszkania lub domu. Czyli nie dość, że odkładamy na emeryturę, to już oszczędzamy na wydatkach.

Skoro zadbaliśmy o mienie, to czas na zdrowie. Jak się okazuje i w tym przypadku uczestnicy PPK PZU otrzymają pakiet solidnych korzyści. Takie podejście nie może dziwić, bo idealnie wpisuje się w nową ideę Grupy PZU pod nazwą #10latdluzej. – Każda akcja, w którą będziemy się angażować jako Grupa, będzie miała jeden cel – skłonienie do zmiany nawyków Polaków i poprawę jakości ich życia. Chcemy, by Polacy żyli dłużej, chcemy, by Grupa PZU była sponsorem dobrych nawyków i promotorem dobrych wzorców – mówił podczas ostatniego Forum w Krynicy prezes PZU Paweł Surówka.

PZU od kilku lat rozbudowuje sieć przychodni i szpitali. Można powiedzieć, że ma swój własny system opieki zdrowotnej. Teraz skorzystają z niego uczestnicy PPK. Będzie można np.: całkowicie za darmo przeprowadzić wybrane badanie, jak np.: USG jamy brzusznej, piersi lub gruczołu krokowego, EKG spoczynkowe, cytologię, badanie całkowite poziomu PSA, czy tak często wykonywanie badanie krwi (morfologii z rozmazem) lub badanie moczu i poziomu kreatyniny. Pozwoli to na oszczędzenie nie tylko pieniędzy, ale – dzięki placówkom PZU Zdrowie – także czasu korzystających z tych świadczeń.

Zostań członkiem klubu

Zdrowi i ubezpieczeni będziemy mogli zadbać o finanse osobiste i bieżące wydatki. Pomoże w tym specjalna oferta przygotowana przez bank należący do Grupy PZU. A tu lista korzyści jest naprawdę imponująca. Alior Bank zapewni nam np. zwolnienie z opłat za prowadzenie rachunku i kartę debetową – niezależnie od wpływów na rachunek Konta Jakże Osobistego i liczby transakcji kartą. Do tego pakiet kolejnych dziesięciu korzyści, w tym czterech bez opłat, takich jak: darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą, wyższe oprocentowanie na Koncie Oszczędnościowym, płatność kartą bez kosztów przewalutowania oraz limit na koncie bez odsetek przez dziesięć dni do 1000 zł.

Dodatkowo możemy liczyć na zwrot 1 proc. za płatności telefonem (Blik, HCE, Google Pay, Apple Pay) w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych do 20 zł miesięcznie, pomoc w nagłych wypadkach – pakiet assistance oraz pięć bezpłatnych i 30 bezpłatnych powiadomień SMS. A jeśli to wydaje się mało, to przy spełnieniu odpowiednich warunków otrzymamy zwrot do 400 zł rocznie za płatności kartą kredytową Mastercard OK!

Warto wspomnieć, że każdy uczestnik PPK prowadzonego przez TFI PZU, jeśli tylko zechce, może zostać członkiem klubu PZU Pomocni. Wystarczy jedynie zarejestrować się na stronie moje.pzu.pl. A tu do wyboru jest albo voucher na zakupy w popularnej sieci dyskontów spożywczych lub w sieci stacji paliw, albo bilety do kina. Dodatkowo otrzymuje się rabaty sięgające nawet 50 proc. do wykorzystania w popularnych sieciach handlowych, salonach usługowych i sklepach internetowych, będących partnerami Klubu PZU Pomocni.

W trosce o wygodę uczestników TFI PZU uruchomiło specjalną infolinię pod numerem 22 640 05 55, która działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8–18, oraz internetowy serwis do obsługi PPK przez pracowników działający na platformie inPZU.pl. Serwis jest również dostępny na urządzeniach mobilnych. Umożliwia łatwe sprawdzenie stanu oszczędności i dokonywanych wpłat, a także wycen i stóp zwrotu funduszy tworzących portfel uczestnika.

Można w nim składać zlecenia dotyczące PPK, a także decydować o zmianie sposobu inwestowania środków. To nie wszystko. – Każdy z uczestników może zdobyć tzw. Premię za oszczędzanie. Jest to dodatkowe 50 zł dla każdego, kto na co najmniej rok ulokuje minimum 1000 zł w funduszu inPZU SFIO, a jego pracodawca regularnie odprowadza wpłaty do PPK – zachęca wiceprezes Żółtek. Warto dodać, że fundusze inPZU są pierwszymi w pełni autorskimi funduszami pasywnymi w Polsce.

Na rynku według danych portalu mojePPK.pl jest 20 instytucji oferujących prowadzenie i zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi. Tajemnicą poliszynela jest jednak, że tak naprawdę jest kilku graczy, którzy zdominowali rynek. Z informacji prasowych wynika, że dwaj najchętniej wybierani przez pracodawców posiadają 80 proc. rynku. Jako jednego z nich wymienia się TFI PZU. Patrząc na ofertę Grupy PZU, trudno się jednak dziwić, że jest tak chętnie wybierana.

materiał powstał przy współpracy z PZU

Dokładnie 25 października minie termin, do którego wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 pracowników powinny podpisać umowy o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK). Ale czasu na podjęcie decyzji jest jeszcze mniej, bo już miesiąc wcześniej (25 września) firmy muszą mieć uzgodnione z pracownikami, którą instytucję wybierają jako prowadzącą PPK. Do tego momentu pracownicy mają jeszcze szansę na przekonanie pracodawcy, która firma zapewni im najlepsze warunki. Jak się okazuje, ze strony TFI PZU mogą liczyć na wsparcie już od pierwszego etapu tego procesu.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami