Jak poinformowały Analizy Online w raporcie podsumowującym miesiąc na rynku funduszy emerytalnych wszystkie fundusze wypracowały zyski, w tym najwyższe – podobnie jak we wrześniu – OFE PZU „Złota Jesień”. W dłuższym terminie średni wynik OFE wynosi +9,6 proc. (dla okresu 5-letniego) oraz +51,8 proc. (dla 10-letniego)”

Z raportu wynika, że Otwarte Fundusze Emerytalne na koniec października miały w zagregowanym portfelu 81,5 proc. akcji i zyskały we wrześniu średnio +0,5 proc.

„Od początku roku zarówno amerykański S&P500 jak i niemiecki DAX wzrosły już o ponad 20 proc. Wyraźnie w tyle pozostaje krajowy rynek. Wprawdzie indeks dużych spółek WIG20 w październiku nieco odbił, zyskując +0,96 proc., licząc od początku roku, traci -3,6 proc. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał w październiku +0,8 proc., a od początku roku jedynie +0,2 proc. Od trzech miesięcy trwa słabsza passa spółek o najniższej kapitalizacji zgrupowanych w indeksie sWIG80. W październiku indeks ten stracił -1,1 proc., ale od początku roku zyskuje +7,4 proc.” – napisano.

Zdaniem autorów raportu, umiarkowanie pozytywny miesiąc na warszawskiej giełdzie i dodatnie wyniki funduszy emerytalnych, przyczyniły się do wzrostu wartości aktywów zgromadzonych w OFE.

„Na koniec października wyniosła ona 154,9 mld zł, czyli o +0,4 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. W październiku OFE przelały z tytułu +suwaka+ na konta ZUS 542 mln zł, jednocześnie otrzymując z tytułu składek 245 mln zł” – dodano.