Internetowe konta dla seniorów. Jak wybrać?

Do 28 procent osób będących na emeryturze, wciąż ze świadczenie przychodzi listonosz.

Publikacja: 06.04.2020 15:24

Internetowe konta dla seniorów. Jak wybrać?

Foto: Attractive senior woman with white hair sitting at the table and looking at computer

Obecna sytuacja na świecie, nie tylko związana z pandemią koronawirusa, ale w ogóle z przenoszeniem produktów i usług do Internetu, wyraźnie pokazuje, że korzystanie z bankowość Internetową, może być dla seniorów nieuniknionym, a zarazem wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Z roku na rok liczba seniorów aktywnych w sieci rośnie. Okres kwarantanny to dobra okazja by nauczyć seniora korzystania z bankowości elektronicznej i nie tylko. Siedząc w domu może on zadzwonić do bliskich i porozmawiać o tym, jak zrobić zakupy albo zapłacić rachunki przy użyciu komputera czy smartfona. Może poprosić także o pomoc w założeniu konta osobistego w banku.

Jak wybrać konto

Konto dla seniora powinno być bezpłatne oraz łatwe w obsłudze. Warto by bank nie pobierał opłaty za wypłatę gotówki z bankomatów, korzystanie z karty wydanej do konta czy za przelewy internetowe. Serwis internetowy czy aplikacja mobilna powinny być łatwe w obsłudze. Ważna dla seniorów jest także, telefoniczna możliwość połączenia z bankiem.

Zakładanie ROR

Przeważnie banki umożliwiają założenie konta zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić wniosek na stronie banku, a umowa jest podpisywana za pośrednictwem kuriera. Podczas składania wniosku, w przypadku pytań można skontaktować się z doradcą banku za pomocą czata lub telefonując na infolinię.

W niektórych bankach, obejdzie się bez wizyty kuriera. W Credit Agricole można otworzyć konto bez wychodzenia z domu, bez kuriera – robiąc sobie selfie. Najpierw trzeba pobrać aplikację CA24 Otwórz Konto. Aplikacja poprosi o zweryfikowanie tożsamości: trzeba zrobić sobie zdjęcie i zeskanować dowód osobisty. Następnie system sprawdza autentyczność dokumentu i porównuje zdjęcie z dowodu ze zrobionym selfie. Etap podpisania umowy również odbywa się zdalnie. Klient autoryzuje się kodem pin przesłanym na jego telefon.

W Santander Banku konto można założyć przez wideoweryfikację. Wideoweryfikacja to innowacyjny sposób rozpoznawania tożsamości, który polega na automatycznym potwierdzaniu autentyczności danych z dowodu osobistego i porównaniu wizerunku z dokumentu z rzeczywistym wyglądem klienta za pomocą kamery komputera. Proces jest prosty – wystarczy wypełnić wniosek i połączyć się z wideodoradcą, który chętnie pomoże w razie problemów. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty.
W PKO Banku Polskim w związku z epidemią – dla bezpieczeństwa klientów oraz pracowników firm kurierskich – czasowo wstrzymał możliwość dostarczanie i podpisania umów o otwarcie konta przy pomocy kuriera. Dlatego w obecnych warunkach otwarcie rachunku wymaga jednej wizyty w oddziale.
Natomiast w Banku Pocztowym można między innymi zgłoś listonoszowi chęć otwarcia konta.

Formalność w ZUS

W celu wypłaty świadczenia na rachunek bankowy należy utworzyć konto w banku, a następnie złożyć wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce(formularz EZP). Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl. Czas na zgłoszenie wniosku jest nieograniczony, można to zrobić w każdej chwili. Wniosek można wypełnić bezpośrednio na stronie www.zus.pl i przesłać w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS) lub przesłać listownie za pośrednictwem operatora pocztowego.

Poczta Polska

Poczta Polska informuj iż doręcza przekazy emerytalno-rentowe na bieżąco. Poczta wprowadziła szczególne procedury w przypadku wypłat rent i emerytur dla osób objętych kwarantanną. Emerytury są komisyjnie przygotowane do wypłaty w placówce pocztowej i wkładane do tzw. bezpiecznych kopert, które następnie są doręczane pod wskazany adres przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Poczta wdrożyła także uproszczoną zasadę doręczania przesyłek rejestrowanych dla wszystkich klientów. Oprócz tradycyjnej formy doręczenia, wszystkie przesyłki listowe rejestrowane, paczkowe i kurierskie (z zastrzeżeniem przesyłek z dokumentami zwrotnymi) można odebrać bez pokwitowania. W tym przypadku wystarczy okazanie pracownikowi poczty z bezpiecznej odległości dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy. Pracownik Poczty Polskiej sam spisze 4 ostatnie cyfry numeru weryfikowanego dokumentu.

Kilka porad dla seniorów

Zasad bezpieczeństwa, które warto przestrzegać.

  • stronę banku najlepiej otwierać tylko z własnego komputera lub telefonu
  • warto pamiętać, by każdorazowo wpisywać adres strony banku „ręcznie” a nie wyszukiwać go w przeglądarce internetowej
  • należy pamiętać, że bank nigdy nie wysyła do swoich klientów pytań dotyczących haseł lub numerów PIN oraz linków do logowania

Konto za 0 zł – oferta banków

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste – brak opłat za prowadzenie konta pod warunkiem wpływ min. 1500 zł z innego banku. Bez opłat za korzystanie z karty w przypadku wykonania transakcji bezgotówkowych na min. 300 zł. Bezpłatne wypłaty z bankomatów w Polsce. Bez opłat za przelew internetowym.

Bank Millenium

Konto 360°- bez opłat za prowadzenie konta i użytkownie karty pod warunkiem że wpływy miesięczne na konto w wysokości 1000 zł oraz jedna płatność kartą do konta lub Blikiem w miesiącu. Brak prowizji za wypłatę w bankomatach oraz za przelewy internetowe. Możliwość korzystania pakietu assistance.

Bank Pekao

Konto Przekorzystne – konto bez opłat pod warunkiem – comiesięcznego wpływu na konto w wysokości min. 500 zł i wykonaniu min. 1 transakcji bezgotówkowej kartą. Brak płaty za obsługę karty debetowej i wypłatę z bankomatów.

Bank Pocztowy

Pocztowe Konto Aktywny Nestor – bez opłat za prowadzenie konta pod warunkiem wpłaty renty lub emerytury na konto. Brak opłat za wpłaty i wypłaty gotówki na poczcie i w placówkach banku. Bez opłat użytkowanie karty i za wypłatę z bankówmtów Planet Cash.

BOŚ Bank

EKOKonto – bank nie obiera opłaty za prowadzenie konta pod warunkiem zasilania rachunku jednorazowym wpływem w kwocie 1 tys. w miesiącu, brak opłat za wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju dla kwoty od 100 zł, brak opłat za użytkowanie karty wydanej do rachunku w przypadku rozliczenia w danym miesiącu płatności bezgotówkowych na kwotę 500 zł, bez opłat za przelew internetowy.

BNP Paribas

Konto Otwarte na Ciebie – bank nie pobiera opłaty: za prowadzenie konta, za użytkowanie karty (pod warunkiem, gdy w poprzednim miesiącu dokonano kartą min. 1 transakcje bezgotówkową), przelew internetowy, wypłaty gotówki z bankomatu zlokalizowanego w oddziale i z bankomatów Planet Cash.

Credit Agricole

Konto dla Ciebie – bez opłaty miesięcznej za prowadzenie konta, za użytkowanie karty zbliżeniowej do konta oraz za wypłaty z wszystkich bankomatów w kraju, jeśli na konto wpłynęło minimum 1000 zł oraz posiadacz konta choć raz w miesiącu zapłaci kartą w dowolnym sklepie. Przelewy zwykłe przez internet i w prostej aplikacji mobilnej bez opłat. Możliwość zakupu pakietów assistance.

Getin Noble Bank

Konto Proste Zasady – bank nie pobiera opłaty za prowadzenie rachunku pod warunkiem wykonania 1 transakcji bezgotówkowej kartą lub BLIK w miesiącu. Brak opłaty za użytkowanie karty, wypłatę z bankomatów w Polsce, przelewy internetowy. Możliwość wykupienia pakiety Assistance.

ING Bank Śląski

Konto Direct – bank nie pobiera opłaty: za prowadzenie konta, wydanie karty płatniczej do konta, wypłaty z własnych bankomatów i bankomatów sieci Planet Cash w kraju, użytkowanie karty płatniczej pod warunkiem wykonania co miesiąc transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 300 zł; przelewy krajowe w zł (za wyjątkiem przelewu w oddziale banku).

mBank

eKonto – bez opłat za prowadzenie konta oraz za użytkowanie karty, jeśli choć raz w miesiącu nią zapłacimy, wypłaty ze wszystkich bankomatów powyżej 100 zł za 0 zł.

Nest Bank

Nest Konta – bank nie pobiera opłaty za prowadzenie rachunku, przelew internetowy, użytkowanie karty, wypłatę z bankomatu w kraju i zagranicą. Za wpłaty gotówki we wpłatomatach sieci Euronet.

PKO BP

Konto za Zero – bank nie pobiera opłaty: za prowadzenie konta osobistego, za kartę debetową (pod warunkiem wykonania 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIK-iem w miesiącu), za wypłaty w zł BLIK-iem ze wszystkich bankomatów w Polsce, za przelew zlecony za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz za wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów za granicą.

Santander Bank

Konto Jakie Chcę – bez opłat za prowadzenie, za przelewy natychmiastowe, za kartę Dopasowaną (pod warunkiem 5 transakcji kartą miesięcznie), za zlecenia stałe i polecenia zapłaty oraz bezpłatne bankomaty banku. Dodatkowo zwrot za rachunki w wysokości 1 proc. płatności za prąd, gaz, Internet, TV, telefon.

Obecna sytuacja na świecie, nie tylko związana z pandemią koronawirusa, ale w ogóle z przenoszeniem produktów i usług do Internetu, wyraźnie pokazuje, że korzystanie z bankowość Internetową, może być dla seniorów nieuniknionym, a zarazem wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Z roku na rok liczba seniorów aktywnych w sieci rośnie. Okres kwarantanny to dobra okazja by nauczyć seniora korzystania z bankowości elektronicznej i nie tylko. Siedząc w domu może on zadzwonić do bliskich i porozmawiać o tym, jak zrobić zakupy albo zapłacić rachunki przy użyciu komputera czy smartfona. Może poprosić także o pomoc w założeniu konta osobistego w banku.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami