Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, które zrzeszają TFI i PTE, instytucje finansowe zarządzające środkami w ramach PPK, przeprowadziły badanie wśród swoich członków, by zebrać doświadczenia po kolejnych etapach wdrożenia programu, wyciągnąć z nich wnioski i na tej bazie przygotować rekomendacje rozwoju systemu.
Warto sprawdzić: Po PPK rząd zajmie się wprowadzeniem OIPE, „unijnego IKE”
Głosy przedstawicieli instytucji finansowych dotyczące tego, czy poziom partycypacji osiągnięty w II i III etapie wdrożenia PPK mógł być wyższy, są podzielone. Połowa badanych uważa, że nie, a niemal połowa, że tak (42,9 proc.). Przy czym Ci, którzy uważają, że wynik mógł być lepszy, wydają się bardziej przekonani, bowiem odpowiedzi „tak” udzieliło 28,6 proc., a „raczej tak” 14,3 proc. Odpowiedź „raczej nie” wybrało 42,9 proc., a „nie” 7,1 proc. Jednoczenie 7,1 proc. badanych nie miało w tej kwestii zdania.
Wyniki te wyglądają ciekawie w zestawieniu z ubiegłoroczną edycją badania. Wówczas na pytanie, czy możliwe było uzyskanie wyższego ogólnego poziomu partycypacji pracowników, 20 proc. badanych wskazało, że „tak”, a 46,7 proc., że „raczej tak”, łącznie zatem 66,7 proc., czyli 2/3. Przeciwnego zdania, udzielając odpowiedzi „raczej nie” było 13,3 proc. badanych, a 20 proc. respondentów nie miało sprecyzowanego zdania w tej kwestii. O ile znacząco wzrosły ogólne negatywne odczucia dotyczące możliwości zwiększenia partycypacji w II i III etapie wdrożenia, to jednak wzrosła również liczba przekonanych, że istniało pole do uzyskania wyższego poziomu partycypacji (z 20 do 28,6 proc.).
Instytucje finansowe umywają ręce
Instytucje finansowe (85,7 proc.) uważają, że nie miały dużego wpływu na uzyskany rezultat partycypacji u obsługiwanych przez nich pracodawców. Zdaniem 21,4 proc. badanych poziom uczestnictwa w PPK raczej w niedużym stopniu zależał od nich, 42,9 proc. uznało wprost, że zależał w niedużym stopniu, a 21,4 proc. wskazało, że wcale od nich nie zależał. Jednocześnie 14,2 proc. ankietowanych wskazało, że wskaźnik partycypacji zależał od ich działania, według 7,1 proc., że w dużym stopniu i według tylu samo, że raczej w dużym stopniu.