Projekt ustawy o PPK przewiduje możliwość dokonania wcześniejszej wypłaty zgromadzonych środków z PPK na cele mieszkaniowe do 100% wartości zgromadzonych w PPK środków, aby pokryć wkład własny w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego.
W erze postkryzysowej nastąpiło zaostrzenie polityki kredytowej banków. Wyrazem tych przemian w Polsce była zmiana rekomendacji S przez Komisję Nadzoru Finansowego i wprowadzenie wymogu posiadania wkładu minimalnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Zgodnie z rekomendacją KNF od 2014 r. minimalny wkład własny podnoszony był corocznie o 5%. Ostatecznie podwyżki te zakończyły się 1 stycznia 2017 r. gdy minimalny wkład własny osiągnął poziom 20% wartości kredytu hipotecznego.
Wymóg posiadania wkładu własnego stał się barierą dla wielu rodzin przy zakupie własnego lokalu mieszkalnego. Aby rozwiązać ten problem i wesprzeć politykę mieszkaniową kolejnych rządów, projekt ustawy o PPK przewiduje możliwość dokonania wcześniejszej wypłaty zgromadzonych środków z PPK na cele mieszkaniowe.
Zgodnie z art. 88 projektu, uczestnik może jednorazowo dokonać wypłaty do 100% wartości zgromadzonych w PPK środków, aby pokryć wkład własny w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego na:
- budowę domu,
- kupno domu lub mieszkania,
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
- ustanowienie prawa odrębnej własności do lokalu mieszkalnego.
Należy podkreślić, że środki wypłacone z PPK będzie trzeba zwrócić.
Aby dokonać jednorazowej wypłaty na cele mieszkaniowe konieczne będzie zawarcie umowy z instytucją finansową prowadzącą PPK uczestnika. Wniosek o zawarcie takiej umowy uczestnik będzie składał za pośrednictwem swojego pracodawcy lub bezpośrednio w instytucji finansowej prowadzącej PPK uczestnika.