Według rankingu "Rzeczpospolitej" najlepsze IKE w formie polisy na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) oferuje Aviva. W pierwszej trójce znalazły się jeszcze towarzystwa: Nationale-Nederlanden oraz PZU Życie.
IKE w firmie ubezpieczeniowej cieszy się największą popularnością (w porównaniu z innymi formami, np. IKE w TFI, w banku, w biurze maklerskim). Spośród niemal 1 mln kont emerytalnych, IKE prowadzone przez ubezpieczycieli stanowią 60 proc. Jednak zaledwie jedna piąta tych kont jest aktywna. Na pozostałe nie wpłynęła w ciągu ostatniego roku żadna suma.
Nie tylko stopy zwrotu
IKE w formie polisy na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) ocenialiśmy podobnie jak te prowadzone przez TFI. Analizowaliśmy stopy zwrotu funduszy w czterech okresach (wzięliśmy pod uwagę fundusze akcji, obligacji, stabilnego wzrostu i pieniężne).
Pod względem wyników bezapelacyjnie najlepiej wypadła Aviva. Zapewniło jej to zwycięstwo w całym rankingu. Za stopy zwrotu Aviva dostała 44 punkty na 64 możliwe do zdobycia w tej kategorii. Za nią uplasował się Nationale-Nederlanden (37 pkt), a dalej PZU Życie (35 pkt).
Jednak dobre wyniki w przeszłości to nie wszystko. Bardzo ważne są także opłaty. Podobnie jak w TFI ich wysokość w dużym stopniu zależy od polityki inwestycyjnej danego funduszu; im bardziej ryzykowna, tym wyższa opłata za zarządzanie. W przypadku polisy z UFK w ramach jednej umowy może występować kilka różnych opłat za zarządzanie. Dlatego warto bardzo dokładnie zapoznać się z umową przed jej podpisaniem. Część instytucji pobiera nie tylko opłatę za zarządzanie funduszem, ale także prowizję administracyjną na rzecz ubezpieczyciela. Do tego często dochodzą inne dodatkowe koszty, np. opłata od składki. Sprawdziliśmy więc opłaty. Im były niższe, tym IKE w danym towarzystwie otrzymywało więcej punktów.