Ranking IKE przygotowany przez "Rzeczpospolitą" obejmuje konta w różnych formach oferowane przez różne instytucje finansowe. Ocenili- śmy IKE w formie funduszu inwestycyjnego (>G2), ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego (polisa z UFK; >G3) oraz dobrowolnego funduszu emerytalnego (DFE; >G4). Wzięliśmy pod uwagę podstawowe cechy ofert. Porównaliśmy opłaty za prowadzenie IKE. Wyliczyliśmy stopy zwrotu funduszy uzyskane w ciągu kilku różnych okresów. Za każdą z tych zmiennych przyznawaliśmy punkty.
W przypadku banków poprzestaliśmy na rankingu opartym na oprocentowaniu lokat (>G4). Natomiast prześwietlając ofertę biur maklerskich skupiliśmy się na kosztach obsługi rachunku (>G5). Przypominamy też, że na emeryturę możemy oszczędzać, kupując w PKO BP obligacje oszczędnościowe (>G5).
Wyniki i jakość oferty
W rankingu TFI oferujących IKE w formie funduszu inwestycyjnego trzy pierwsze miejsca zajęły: Union Investment, NN Investment Partners i KBC.
Skład pierwszej trójki jest taki sam jak w ubiegłym roku, ale zmieniła się kolejność. Trzeci rok temu Union Investment jest teraz liderem. Zawdzięcza to głównie najlepszym wynikom inwestycyjnym osiąganym przez jego fundusze.
Analizowaliśmy rezultaty funduszy z czterech grup (akcji, obligacji, stabilnego wzrostu, pieniężne), dostępnych w ramach oferty IKE. Wzięliśmy pod uwagę cztery okresy: rok, ostatnie trzy lata, pięć lat i dziesięć lat. Najlepszy fundusz w danej kategorii dostawał 3 punkty, najsłabszy – zero, a pozostałe – proporcjonalnie do wyników. Łącznie można było uzbierać do 48 punktów.