OFE na dużym plusie

Otwarte fundusze przyniosły swoim członkom wyższe zyski niż inne popularne formy oszczędzania.

Aktualizacja: 06.07.2017 21:51 Publikacja: 06.07.2017 21:43

OFE na dużym plusie

Foto: Bloomberg

Od początku działalności najskuteczniejszy w pomnażaniu oszczędności otwarty fundusz emerytalny Nationale-Nederlanden zarobił dla swoich klientów 369,4 proc. Najniższą stopę zwrotu w tym horyzoncie osiągnął Pocztylion, ale i tak było to 303,1 proc.

– W ujęciu nominalnym średnio dały zarobić +341 proc. W tym samym czasie indeks WIG wzrósł „jedynie" o ok. +250 proc. – podkreśla Wojciech Kiermacz, młodszy analityk, Analizy Online. – Od razu trzeba zaznaczyć, że ujęcie nominalne może być mylące. Nie bierze ono pod uwagę specyfiki OFE, czyli regularnych wpłat rozłożonych na lata.

OFE osiągnęły znacznie wyższą wewnętrzną stopę zwrotu w porównaniu z popularnymi formami oszczędzania, takimi jak fundusze zrównoważone czy fundusze stabilnego wzrostu. W latach 2002–2017 odpowiednio było to 297,3 proc. dla OFE, 223,3 proc. dla funduszy zrównoważonych i 213,5 proc. dla funduszy stabilnego wzrostu (do 2014 r. miały one zbliżoną strukturę aktywów, w które inwestowały).

Szybkie zyski dzięki giełdzie

Otwarte fundusze najwięcej zarobiły w pierwszych latach istnienia. Lata 2002–2007 charakteryzowały się dużym wzrostem na rynku akcji wynikającym z dynamicznego wzrostu wartości księgowej spółek.

– Spadająca rentowność (a więc rosnące ceny) obligacji skarbowych oraz hossa na GPW sprawiły, że OFE inwestujące zarówno na rynku dłużnym, jak i akcji do 2007 r. nie zanotowały ani jednego roku, w którym dostarczyłyby ujemnej stopy zwrotu, a w sześciu latach na osiem nominalny wynik zarządzania przekroczył 10 proc. – mówi Wojciech Kiermacz.

W 2007 r. zakończyła się hossa, która trwała w Polsce nieprzerwanie od pięciu lat, napędzana euforią na rynkach światowych oraz solidnym wzrostem PKB.

W latach 2007–2012 otwarte fundusze emerytalne były bardziej efektywne od funduszy inwestycyjnych posiadających akcje w swoich portfelach. Polskie spółki radziły sobie świetnie zarówno przed wejściem kraju do Unii Europejskiej, jak i kilka lat po akcesji, poprawiając swoją efektywność i konkurencyjność – tłumaczy Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE.

Trwają prace nad reformą

Kres otwartym funduszom emerytalnym w obecnej postaci położy reforma emerytalna, która ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Jak ma ostatecznie wyglądać, nie wiadomo, bo nadal nie są znane projekty ustaw.

Celem reformy jest przekazanie 75 proc. oszczędności zgromadzonych w OFE na prywatne trzeciofilarowe konta emerytalne Polaków. Pozostałych 25 proc. zgromadzonych pieniędzy zostanie zapisanych na indywidualnych kontach przyszłych emerytów w ZUS i trafi na Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD).

– Na ukończeniu są prace analityczne, które mają na celu dopracowanie wstępnych projektów stosownych ustaw. W II połowie 2017 r. powinny zostać poddane konsultacjom społecznym i przejść ścieżkę legislacyjną – mówi Sara Kowalik z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju.

Opinia

Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM

Optymistyczny scenariusz to pozostawienie spraw takimi, jakie są obecnie. Rząd nie może się ewidentnie zdecydować, czy oddać obywatelom większość zgromadzonych aktywów w formie IKE, czy zostawić je w OFE i potraktować jako poduszkę finansową na wypadek, gdyby w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat potrzebne były środki na sfinansowanie wyborczych obietnic w scenariuszu osłabienia. Pesymistyczny wariant to przeniesienie wszystkich środków z OFE do państwowej instytucji (ZUS, PFR) i tam gdzie się to da, włączenie spółek w program „odbudowy Polski". Realistyczny scenariusz to opóźnienie w realizacji tej reformy.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami