Najważniejsze są niskie opłaty

Propozycja dla osób chcących samodzielnie gromadzić kapitał w akcjach i obligacjach.

Publikacja: 09.11.2016 18:48

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

Rachunek maklerski w formie IKE to oferta dla klientów bardziej doświadczonych i znających przynajmniej podstawy działania rynku kapitałowego. W przeciwieństwie do gotowych produktów, które oferują TFI, ubezpieczyciele czy PTE, mając IKE w takiej formie jesteśmy zdani wyłącznie na własną wiedzę i wyczucie rynku.

Dla indywidualistów

Zaletą kont emerytalnych w formie rachunku maklerskiego są dosyć niskie koszty oraz szeroki wybór instrumentów finansowych.

Oczywiście tak jak w przypadku IKE w pozostałych formach, tak i tu nie płacimy 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Inwestorzy giełdowi skrzętnie to wykorzystują. Nic zatem dziwnego, że średnie wpłaty na IKE w domach maklerskich są najwyższe, przekraczają 8 tys. zł rocznie. W sumie posiadacze takich rachunków zgromadzili niemal 1 mld zł (ponad 16 proc. całych aktywów IKE), choć jest ich tylko około 26 tys., czyli stanowią zaledwie 3 proc. wszystkich oszczędzających na IKE.

Rachunek maklerski w formie indywidualnego konta emerytalnego działa tak samo jak standardowy tego typu rachunek. Klient może kupować i sprzedawać akcje spółek giełdowych (w tym notowane na NewConnect), obligacje (skarbowe, korporacyjne, komunalne), prawa poboru, ETF (fundusze naśladujące indeksy giełdowe), produkty strukturyzowane (oparte np. o indeksy, ceny surowców, stopy procentowe itd.). Nie może natomiast inwestować w instrumenty pochodne (opcje i kontrakty terminowe), zaciągać kredytów inwestycyjnych i korzystać z odroczonej płatności. Wyłączenia te są podyktowane względami bezpieczeństwa (chodzi o ograniczenie potencjalnych strat).

Dzięki temu, że wybór jest tak duży, inwestor może dostosować skład portfela do sytuacji na rynku, czasu inwestycji i akceptowanego ryzyka. Im strategia jest bardziej skomplikowana, tym jej stosowanie wymaga większej wiedzy i doświadczenia. Inwestor na ogół musi sam wybierać spółki czy obligacje i zarządzać swoim portfelem. Dla mniej doświadczonych może to być nie lada wyzwanie.

Niektóre biura maklerskie za dodatkową opłatą oferują usługę zarządzania aktywami. Wtedy specjaliści biorą na siebie podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Trudna ocena

IKE w formie rachunku inwestycyjnego oferuje sześć domów maklerskich. To, ile udało się na nich zarobić, zależy od indywidualnych decyzji właścicieli (wynik na każdym rachunku jest inny). Dlatego w naszej ocenie skupiliśmy się na kosztach ponoszonych przez klientów.

Darmowe prowadzenie IKE oferują cztery biura: DM BOŚ, DM Banku BPS, DM BDM oraz DM mBanku. Występuje tam tylko standardowa prowizja od transakcji, która wynosi 0,38–0,39 proc. przy zakupie lub sprzedaży akcji oraz 0,19 proc. w przypadku obligacji (nie mniej niż 3–5,95 zł).

Najniższą kwotową prowizję ma mBank (3 zł). Ta stała minimalna kwota ma znaczenie, jeśli dokonujemy często transakcji na naszym rachunku. Dlatego ofertę DM mBanku uznajemy za najlepszą.

Opinia

Paweł Florczak, wiceszef departamentu rynków regulowanych w DM mBanku

Rachunek IKE to nic innego jak regularny giełdowy rachunek inwestycyjny pozwalający inwestować przez długi okres, z bonusem w postaci braku 19-proc. podatku od zysków kapitałowych po spełnieniu określonych warunków (m.in. podjęcie środków po ukończeniu 60 lat). Jest to idealne rozwiązanie dla każdego, kto i tak inwestuje, traktując giełdę jako uzupełniającą formę gromadzenia kapitału na emeryturę. Od razu ma się 19 proc. więcej z powodu braku podatku od odsetek, dywidend oraz zysków na rachunku. IKE w biurze maklerskim otwiera się tak samo jak klasyczne rachunki inwestycyjne (wniosek na stronie internetowej lub w placówce). Inwestor nie może poprzez IKE inwestować w instrumenty pochodne, co pozwala mu się skupić na rynku kasowym (akcje, obligacje). Co ważne, można inwestować w akcje na GPW, ale też na czterech największych giełdach światowych: NYSE, NASDAQ, LSE i Deutsche Borse. Prowadzenie IKE często jest bezpłatne.

Rachunek maklerski w formie IKE to oferta dla klientów bardziej doświadczonych i znających przynajmniej podstawy działania rynku kapitałowego. W przeciwieństwie do gotowych produktów, które oferują TFI, ubezpieczyciele czy PTE, mając IKE w takiej formie jesteśmy zdani wyłącznie na własną wiedzę i wyczucie rynku.

Dla indywidualistów

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami