Zapowiadane zmiany w systemie emerytalnym będę mieć wpływ nie tylko na rynek akcji. Do Funduszu Rezerwy Demograficznej mają też bowiem trafić obligacje korporacyjne. – W ostatnich latach OFE utrzymywały zaangażowanie w tę klasę aktywów na poziomie przekraczającym 9 mld zł – szacuje Krzysztof Dziubiński, członek zarządu DM Navigator. Na koniec 2015 r. w portfelach OFE były obligacje 85 firm.
Problem z rolowaniem
Pojawia się pytanie, jakie podejście do obligacji będzie mieć Fundusz Rezerwy Demograficznej. Zadaliśmy je resortowi finansów, ale usłyszeliśmy, że na razie nie sposób na nie odpowiedzieć, ponieważ nie są znane szczegóły dotyczące planowanego demontażu OFE.
– Jeśli FRD przyjmie długoterminowy charakter inwestycji, to emitenci nie powinni mieć większych niż teraz problemów z rolowaniem papierów (czyli z zamianą obligacji, których termin wykupu upłynął, na nowe – red.) – uważa Rafał Lorek, partner w Lorek Pawlak Family Office.
Blisko 40 proc. obligacji będących w portfelach OFE wyemitowanych zostało przez banki, natomiast drugą najmocniej reprezentowaną branżą jest przemysł paliwowy. Zdaniem ekspertów w przypadku refinansowania obligacji w przyszłości to właśnie te branże wraz z energetyką (ze względu na strategiczne znaczenie) mogą być traktowane preferencyjnie, kosztem spółek prywatnych. – Z tym problemem emitenci będą musieli się zmierzyć dość szybko, gdyż już w przyszłym roku zapadają obligacje stanowiące ponad 1/3 portfela papierów korporacyjnych będących w posiadaniu OFE, z czego 1,38 mld z w II kwartale 2017 r. – szacuje Dziubiński.
Kto zamiast OFE
Jeśli ziści się negatywny scenariuszy i FRD będzie dążył do spieniężenia obligacji, niewątpliwie podniesie to rentowność papierów.