Czy towarzystwa emerytalne przygotowują jakąś kampanię informacyjną w związku z możliwością migracji z częścią składki emerytalnej między ZUS i OFE?
IGTE będzie prowadzić działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym skierowane do ogółu pracujących, a poszczególne PTE będą indywidualnie się kontaktowały się ze swoimi członkami informując o okienku transferowym. Możliwość komunikowania się PTE z pracującymi nie będzie miała jednak tak dużego znaczenia, jak można byłoby oczekiwać. Najbardziej istotny był okres, w którym ubezpieczeni mogli po raz pierwszy dokonać wyboru. OFE zostały wówczas pozbawione głosu w dyskusji publicznej i zmuszone do przerwania akcji informacyjno-edukacyjnych w okresie największego zainteresowania tematem emerytur, w pierwszej połowie 2014 roku.
Ostatnie dwa lata były raczej trudne dla funduszy pod względem wyników. Sądzicie, że przełoży się to na zainteresowanie przejściem do OFE?
Jak pokazują badania CBOS z 2015 roku, w czasie okna transferowego w 2014 roku blisko 10 proc. ubezpieczonych nie wiedziało o możliwości złożenia deklaracji lub zapomniało złożyć oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE. To spora grupa, która de facto została pozbawiona możliwości wyboru, a w tym oknie transferowym będzie mogła wyrazić swoją wolę. Sądzimy, że jakaś część tych osób będzie chciała przekazywać swoje składki do OFE. Odnosząc się do wyników – w 2014 i 2015 roku OFE w trudnych warunkach dobrze broniły zgormadzonych przez swoich członków funduszy i w porównaniu osiągnęły bardzo dobre wyniki. W 2015 roku OFE osiągnęły stopę zwrotu na poziomie -4,7 proc. przy czym WIG osiągnął wynik -9,62 proc. – stanowi to bardzo dobry rezultat przy licznych ograniczeniach inwestycyjnych OFE. Wyniki inwestycji długoterminowych należy oceniać w długich przedziałach czasowych. Warto zwrócić uwagę, że od początku swego istnienia (grudzień 1999 rok) do czerwca 2015 roku OFE osiągnęły średnią stopę zwrotu 227,33 proc., przy czym WIG w tym czasie wzrósł o 194,9 proc.. To oznacza, że w długim terminie (15 lat, a to zdecydowanie mniej niż połowa horyzontu inwestycyjnego OFE – który może wynosić nawet 50 lat) stopy zwrotu OFE są wyższe o ponad 16,5 proc. od średniego wzrostu wartości spółek notowanych na GPW. Sądzimy, że członkowie OFE zdają sobie z tego sprawę.
Czy istnienie OFE w obecnym kształcie ma sens?