Dobrowolne fundusze emerytalne mimo bessy dały zarobić

Działające w ramach trzeciego filara emerytalnego niszowe DFE pokazują, że nawet w czasie mocnych spadków na giełdzie można wypracować dodatnie stopy zwrotu.

Publikacja: 26.01.2016 19:35

Dobrowolne fundusze emerytalne mimo bessy dały zarobić

Foto: Bloomberg

W 2015 roku dobrowolne fundusze emerytalne zarobiły średnio 3,2 proc. – wynika z naszych wyliczeń. W tym czasie WIG spadł o 9 proc., a WIG20 prawie o 20 proc. Średnia stopa zwrotu funduszy akcji polskich była 6,2 proc. pod kreską, a funduszy zrównoważonych 5,2 proc. na minusie.

Elastyczne zarządzanie

Najefektywniej pieniędzmi przyszłych emerytów zarządzał fundusz Nationale-Nederlanden, wypracowując 16,2 proc. Dalej był PZU z wynikiem +9,1 proc. i Pekao, który miał 3,3 proc. na plusie. Najsłabiej w ubiegłym roku poradził sobie fundusz Nordea, tracąc 2,5 proc.

DFE wypadają też bardzo dobrze w dłuższym okresie. Średnia trzyletnia stopa zwrotu funduszy przekracza 36 proc. Skąd tak dobre wyniki DFE, na bardzo trudnym rynku?

Arkadiusz Julke, zarządzający DFE PZU, tłumaczy, że przede wszystkim selektywnie postawił na spółki małe i średnie, niedoważając firm z WIG20.

– Okazało się to skuteczną strategią, ponieważ indeksy małych i średnich spółek w ubiegłym roku wzrosły przy istotnym spadku indeksu największych spółek na warszawskiej giełdzie – wskazuje Julke. – W części dłużnej pobiliśmy także giełdowy indeks obligacji skarbowych. Dobrze zarządzaliśmy także alokacją funduszu utrzymując przeważenie części akcyjnej w portfelu funduszu. - dodaje.

Jednak największym atutem DFE jest ich wielkość, a raczej „niewielkość". Największy na rynku Pekao zarządza aktywami, które nie przekraczają 30 mln zł. Środki wszystkich ośmiu dostępnych dla klientów DFE wynoszą niecałe 110 mln zł. Przy tak skromnych kwotach bardzo łatwo wchodzić w poszczególne inwestycje i wychodzić. A tak elastyczne zarządzanie potrafi dać bardzo dobre efekty.

– DFE dysponują małymi aktywami i na pewno łatwiej się nimi zarządza – mówi „Parkietowi" Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE. – Nie występuje problem z płynnością, który może być barierą w przypadku aktywów dużych. Srodtytul: Opłaty robią swoje

Opłaty robią swoje

Wysokie stopy zwrotu to ponadto efekt stosunkowo niskich opłat – DFE mają dość klarowną strukturę kosztów ponoszonych przez klienta. Opłata za zarządzanie w większości z nich wynosi 2–2,5 proc. Część z nich pobiera także dodatkową opłatę po przekroczeniu określonego poziomu stopy zwrotu.

Relatywnie niskie są też opłaty od składki - opłata ta jest różnorodna. Część PTE pobiera ją jednorazowo podczas zakładania IKE w DFE. Inne inkasują prowizję od wpłat. Ich wysokość różni się w zależności od wielkości aktywów bądź długości okresu prowadzenia konta.

Konkurencyjne koszty DFE zawdzięczają niewątpliwie temu, że są niejako przybudówką do otwartych funduszy emerytalnych. Zostały założone i są prowadzone przez powszechne towarzystwa emerytalne, które zarabiając na zarządzaniu OFE mogą mocno obniżyć prowizje w funduszach dobrowolnych.

Wzrost zainteresowania

Chociaż DFE funkcjonują dopiero od trzech lat, dobre wyniki przyciągają coraz więcej oszczędzających w ramach IKE czy IKZE. 2015 rok można pod tym względem uznać za przełomowy – część funduszy odnotowało kilkudziesięcio-, a nawet kilkusetprocentowy przyrost składki spływającej od klientów.

– Ludzie zaczęli świadomie wypełniać PIT i szukają możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania, a taką możliwość dają wpłaty do IKZE – mówi Grzegorz Chłopek.

– Na pewno pozytywnie zadziałało uporządkowanie kwestii podatkowej, czyli ustalenie 10-proc. stawki ryczałtowej obejmującej wypłaty z IKZE – wskazuje prezes NN PTE.

W podobny sposób uzasadnia ten trend Arkadiusz Julke. – W miarę wzrostu społecznej świadomości dotyczącej wagi dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego oczekujemy przyspieszenia napływu środków – prognozuje.

W 2015 roku dobrowolne fundusze emerytalne zarobiły średnio 3,2 proc. – wynika z naszych wyliczeń. W tym czasie WIG spadł o 9 proc., a WIG20 prawie o 20 proc. Średnia stopa zwrotu funduszy akcji polskich była 6,2 proc. pod kreską, a funduszy zrównoważonych 5,2 proc. na minusie.

Elastyczne zarządzanie

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży