Decyzja o przejściu na emeryturę powinna być samodzielna i dobrowolna, w zależności od stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej i kwalifikacji - podkreślił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki, pozytywnie oceniając prezydencką propozycję w tej sprawie.
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt zmian w ustawie emerytalnej, który przywraca niższy wiek przechodzenia na emeryturę - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. We wtorek sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.
W środę, podczas spotkania z dziennikarzami Zieleniecki podkreślił, że gospodarzem projektu jest prezydent, a udział MRPiPS w pracach polega przede wszystkim na wsparciu merytorycznym. Poinformował, że zaawansowany jest proces uzgadniania formalnego stanowiska Rady Ministrów do projektu. Zaznaczył, opinia MRPiPS jest pozytywna. Podkreślił, że projekt oparty jest na założeniu - za którym opowiada się również resort - że decyzja o przejściu na emeryturę powinna być samodzielna i dobrowolna, uzależniona od takich czynników jak stan zdrowia, sytuacja rodzinna przyszłego emeryta, jego kwalifikacje, a co za tym idzie możliwości utrzymania się na rynku pracy oraz oczekiwań co do wysokości przyszłej emerytury.
Przypomniał, że nie są przewidywane zmiany w sposobie ustalania wysokości emerytury.
Zwrócił uwagę, że ani stan zdrowia Polaków, ani sytuacja osób starszych na rynku pracy nie przemawiają obecnie za wydłużaniem wieku emerytalnego.