IKE w firmie ubezpieczeniowej cieszy się największą popularnością (w porównaniu z innymi formami, np. IKE w TFI, w banku, w biurze maklerskim). Spośród 840 tys. istniejących w Polsce IKE te prowadzone przez ubezpieczycieli stanowiły niemal 70 proc.
Warto dokładnie sprawdzić umowę
IKE w formie polisy na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym ocenialiśmy podobnie jak te prowadzone przez TFI. Analizowaliśmy stopy zwrotu funduszy w czterech okresach (wzięliśmy pod uwagę fundusze akcji, obligacji, stabilnego wzrostu i pieniężne). Pod względem wyników najlepiej wypadło PZU Życie. Za nim znalazło się PKO Życie i Allianz Życie.
Jednak dobre wyniki w przeszłości to nie wszystko. Bardzo ważne są także opłaty. Podobnie jak w TFI ich wysokość w dużym stopniu zależy od polityki inwestycyjnej danego funduszu; im bardziej agresywny, tym wyższa opłata za zarządzanie.
W przypadku polisy z UFK w ramach jednej umowy może występować kilka różnych opłat za zarządzanie. Dlatego warto bardzo dokładnie zapoznać się z umową przed jej podpisaniem. Część instytucji pobiera nie tylko opłatę za zarządzanie funduszem, ale także prowizję administracyjną na rzecz ubezpieczyciela. Do tego często dochodzą inne dodatkowe koszty, np. opłata od składki. Sprawdziliśmy to i za brak takich opłat bądź ich niską wartość przyznawaliśmy punkty.
Podobnie jak w przypadku TFI doceniliśmy także szerokość oferty. Tutaj skupiliśmy się na takich cechach jak liczba oferowanych UFK, możliwość lokowania środków za granicą czy wbudowany komponent ochronny (czyli polisa nie tylko pozwala inwestować środki poprzez fundusze, ale też zapewnia świadczenie np. w razie śmierci).