Podobnie jak pół roku temu na miejscu dziesiątym znalazł się Aegon zarządzający 6 mld zł. Fundusz ten bardzo dobrze prezentuje się pod względem bezpieczeństwa inwestycji w długim okresie. Niestety, jego stopy zwrotu nie zachwycają.
Ostatnie miejsca zajęły Pocztylion i Pekao. Są to równocześnie najmniejsze na rynku OFE. Ich wyniki inwestycyjne są słabe. Dodatkowo wartość jednostek znacząco się waha (poza najdłuższym okresem), co wpłynęło niekorzystnie na ocenę ryzyka.
Po zmianach
Od lutego 2014 r. fundusze emerytalne inwestują głównie w akcje. W ciągu 19 miesięcy, jakie upłynęły od tamtego czasu, wypracowały bardzo słabe wyniki, tracąc średnio 0,5 proc.
Najwyższą stopę zwrotu osiągnęła AXA (2,3 proc.), drugi jest Metlife (1,3 proc.), a trzeci PKO BP Bankowy (0,9 proc.). Natomiast najsłabiej inwestowały: Nationale-Nederlanden (-2,1 proc.), Generali (-2,6 proc.) i Pekao (-3,1 proc.).
Akcje stanowią obecnie ponad 80 proc. aktywów OFE, z czego te notowane na warszawskiej giełdzie wypełniają trzy czwarte portfeli. Trudno więc oczekiwać, żeby fundusze miały znacząco lepsze rezultaty w porównaniu z notowaniami indeksów na krajowym parkiecie.
Najbardziej stabilnymi wynikami w tym czasie mogą się pochwalić: Generali, Aegon i Allianz. Z kolei największe wahania wartości jednostki wystąpiły w Avivie, Pekao i Pocztylionie. Zaznaczamy jednak, że w tak krótkim okresie trudno jest rzetelnie ocenić fundusze nastawione na inwestowanie długoterminowe.