Od lutego 2014 r., odprowadzanie składki emerytalnej do Otwartych Funduszy Emerytalnych jest dobrowolne, zarówno młodzi ludzie, podejmujący pierwszą pracę, jak i pracownicy ze stażem sami decydują o przekazywaniu składki do OFE. Wspólnie z PKO BP Bankowy PTE odpowiadamy, jak, gdzie i kiedy to zrobić oraz jaką część składki możemy inwestować w OFE? Odpowiada Ewa Małyszko, prezes PKO PTE.
Dobrowolne składki po otwarciu rachunku w OFE. Jak rozpocząć ich inwestowanie?
Na przyszłe świadczenia emerytalne łącznie przekazujemy miesięcznie 19,52 proc. podstawy wymiaru składki – z czego 12,22 proc. trafia do ZUS, 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a reszta, zgodnie z deklaracją ubezpieczonego: albo do OFE, albo również na subkonto ZUS. Składka do OFE na rzecz przyszłej emerytury wynosi 2,92 proc. podstawy wymiaru składki. 1 lutego 2014 r. weszły w życie zmiany przepisów o OFE, w wyniku których przekazywanie składki emerytalnej do OFE stało się dobrowolne – to my decydujemy, czy oszczędzamy w ZUS i OFE, czy tylko w ZUS.
Warto pamiętać, że rachunek w ramach OFE po reformie z 2014 r. nie otwiera się automatycznie, nie ma losowania członków do Otwartych Funduszy Emerytalnych, a osoby wchodzące na rynek pracy same wybierają fundusz i podpisują z nim umowę.
Pierwsza praca, pierwsza składka emerytalna. Jak przystąpić do OFE?