Kapitał początkowy podwyższa emeryturę

Warto przyjrzeć się, w jaki sposób był obliczony nasz kapitał początkowy.

Publikacja: 08.06.2015 12:54

Kapitał początkowy podwyższa emeryturę

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak Mateusz Pawlak

Ostatnie zmiany są szczególnie korzystne dla kobiet wychowujących dzieci oraz ex studentów. Premiują także osoby dobrze zarabiające, które po osiągnięciu wieku emerytalnego były aktywne zawodowo i płaciły składki.

Kapitał początkowy obliczany jest dla osób, które płaciły składki do ZUS przed 1999 rokiem, lub były w tym czasie ubezpieczone, choć nie pracowały (uczyły się czy opiekowały się dziećmi).

Na podstawie zaświadczeń na temat stażu emerytalnego ( okresów składkowych i nieskładkowych) przed 1999 rokiem, jakie przedstawia ubezpieczony ZUS oblicza tzw. emeryturę hipotetyczną na 1 stycznia 1999 r. Zmiany, jakie wprowadzono ostatnio dotyczą właśnie sposobu obliczanie tego wiana emerytalnego.

Dla opiekujących się dziećmi przed 1999 rokiem

Zniesiono dwa ograniczenia. Po pierwsze czas opieki nad dziećmi do roku 1999 został zaliczony do okresów składkowych. A to oznacza, że czas wychowywania dzieci w kapitale początkowym jest teraz obliczany po 1,3 podstawy wymiaru kapitału, a nie jak dotąd po 0,7, jak w przypadku okresów nieskładkowych.

Po drugie zniesiono ograniczenie, że do kapitału początkowego może być wliczona opieka nad dzieckiem tylko jeśli nie przekracza 1/3 okresów składkowych.

Ta zmiana ważna jest dla pań, które jeszcze są aktywne zawodowo i dla tych, które już maję emeryturę. Matki, które mają emeryturę wyliczoną z uwzględnieniem kapitału początkowego, które opiekowały się dzieckiem przed reformą emerytalną z 1999 r., powinny złożyć wniosek o jego przeliczenie, a otrzymają wyższy wskaźnik za lata sprawowania tej opieki.

Jeśli zaś panie nadal pracują, ale już mają wyliczony kapitał początkowy to mogą złożyć wniosek o jego przeliczenie lub poczekać aż ZUS to sam zrobi, gdy będą przechodziły na emeryturę.

Lata studiów- możesz doliczyć więcej, ale później

Dzięki nowelizacji ustawy, osoby, które studiowały, będą mogły przy obliczaniu kapitału początkowego, doliczyć cały czas nauki w szkole wyższej. Zniesiono ograniczenie o tym, że lata studiów w uczelni wyższej nie mogą przekroczyć 1/3 okresów składkowych liczonych do 1999 roku. Na zmianie tego ograniczenia zyskali głównie 40+, którzy studiowali w latach dziewięćdziesiątych i mieli do 1999 roku krótki staż pracy i nie mogli w całości lat nauki doliczyć do kapitału początkowego. Teraz studia to nadal jest nadal okres nieskładkowy, ale ograniczenie do 1/3 okresów składkowych liczone jest w porównaniu do wszystkich okresów składkowych. Czyli najlepiej pamiętać o tym przy składaniu wniosku o emeryturę w przyszłości,

Urodzeni przed 1949 rokiem

Wniosek o ponowne wyliczenie emerytury na zreformowanych zasadach mogą złożyć także osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku, które pracowały przed reformą emerytalną i mają dość długi okres odkładania składek w nowym systemie.

Osoby takie mogą poprosić o wyliczenie emerytury na zasadach obowiązujących młodych (czyli urodzonych po 1949 roku). Jeśli okaże się, że metoda jest dla nich bardziej korzystna, to będą musiały mieć zmniejszoną podstawę o już pobrane emerytury.

Późniejsze przejście na emeryturę

Na nowelizacji ustawy mogą skorzystać osoby, które pracowały dłużej niż wynosi powszechny wiek emerytalny. Można bowiem wybrać wskaźnik dalszego trwania życia. Zmiana polega na tym, iż można wybrać tablice z dnia składania wniosku o emeryturę, albo z dnia osiągnięcia wieku emerytalnego. Jeśli pracujemy dłużej to mamy więcej składek, ale też z danych statystycznych wynika, że przeciętnie dłużej będziemy żyli. Stopniowo wydłuża się tzw. średnie dalsze trwanie życia i trudno przewidzieć przez jaką liczbę lat będzie dzielony zgromadzony przez nas kapitał emerytalny. Do tej pory ZUS, wyliczając emeryturę, stosował tablice z dnia złożenia wniosku o emeryturę. Teraz to się zmieniło i ZUS może uwzględnić średnie dalsze trwanie życia z tablicy obowiązującej w dniu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Dzięki temu osoby pracujące dłużej po ukończeniu wieku emerytalnego nie muszą się obawiać, że ich świadczenie będzie niższe. Z nowych zasad mogą skorzystać zarówno osoby składające dopiero wniosek o przyznanie świadczenia jak i ci, którym ZUS już przyznał i obliczył nową emeryturę.

Dla dobrze zarabiających

Nowela jest korzystna także dla tych, którzy przed 1 stycznia 1999 r dobrze zarabiali i płacili wysokie składki emerytalne przekraczające 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a potem nadal pracowali. Mogą złożyć wniosek o przeliczenie emerytury według nowej kwoty bazowej (zwykle wyższej) obowiązującej w dniu złożenia wniosku. Dzięki temu ich emerytura wzrośnie. Ale uwaga: Do przeliczenia trzeba wskazać zarobki, które w całości lub w części uzyskane zostały po przyznaniu emerytury. Muszą to być zarobki, od których opłacana jest składka emerytalno-rentowa.

A co jeśli okaże się, że świadczenie policzone według nowych zasad jest niekorzystne.

Zawsze jednak, w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji z ZUS można wniosek wycofać. Trzeba tylko pamiętać, by zmieścić się w terminie.

Ostatnie zmiany są szczególnie korzystne dla kobiet wychowujących dzieci oraz ex studentów. Premiują także osoby dobrze zarabiające, które po osiągnięciu wieku emerytalnego były aktywne zawodowo i płaciły składki.

Kapitał początkowy obliczany jest dla osób, które płaciły składki do ZUS przed 1999 rokiem, lub były w tym czasie ubezpieczone, choć nie pracowały (uczyły się czy opiekowały się dziećmi).

Pozostało 91% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami