Tylko obowiązkowe oszczędzanie

Z obecnych rozwiązań III filara korzystają osoby stosunkowo zamożne. Aby upowszechnić odkładanie na starość, musimy szybko stworzyć obowiązkowy lub quasi-obowiązkowy kapitałowy filar emerytalny – uważają eksperci.

Publikacja: 28.05.2015 15:57

Tylko obowiązkowe oszczędzanie

Foto: Fotorzepa/Mateusz Pawlak

Utrzymanie obecnego tempa wydłużania wieku emerytalnego to absolutne minimum, które musi zostać utrzymane – przekonywali uczestnicy debaty na temat bezpieczeństwa emerytalnego w Polsce, którą zorganizowało stowarzyszenie CFA Society Poland.

Wszyscy będziemy emerytami

Jak wskazywał prof. Maciej Żukowski z Uniwersytety Ekonomicznego w Poznaniu, tym, co odróżnia ubezpieczenie emerytalne od innych ubezpieczeń, jest to, że emerytura jest zdarzeniem pewnym. – Wypadek, niepełnosprawność czy powódź mogą się wydarzyć, ale nie muszą. Dożycie starości oczywiście ma pewien element losowy, ale to prawdopodobieństwo graniczy niemal z pewnością. A więc bezpieczeństwo emerytalne nie dotyczy tylko jednostek, ale ogółu społeczeństwa – mówił naukowiec. Jego zdaniem dzisiejszy poziom zabezpieczenia emerytalnego jest stosunkowo wysoki, ale w przyszłości będzie się obniżał.

Zgodził się z tym Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek rady nadzorczej ZUS, zaznaczając, że dziś musimy wypracować mechanizmy uwzględniające horyzont nawet 50 lat naprzód.

– Niestety, nasz umysł tak działa, że nie pozwala nam na racjonalne podejmowanie decyzji – mówił. Dlatego jego zdaniem bez mechanizmu automatycznego zapisu osób do programów oszczędnościowych nie mamy szans na upowszechnienie długoterminowego oszczędzania na emeryturę.

Ekspert Lewiatana podkreślał jednak, że dodatkowe oszczędności emerytalne nie rozwiążą problemu zabezpieczenia osób najuboższych.

- W Polsce można zauważyć podział okresu emerytury na trzy fazy. Faza pierwsza to czas, kiedy otrzymuje świadczenie emerytalne jesteśmy w stanie dorobić dodatkowo. Faza druga to kiedy już przestajemy pracować mając do dyspozycji wyłącznie świadczenie emerytalne. Faza trzecia to moment, gdy nie dość , ze nie dorabiamy to musimy dopłacać dodatkowo za opiekę nad nami. Moim zdaniem wyłącznie dwie ostatnie fazy powinny być traktowane jako emerytura, Faza pierwsza powinna zniknąć – podkreślił Mordasewicz. – Dlatego uważam, że powinno się przyspieszyć podnoszenie wieku emerytalnego kobiet – dodał.

Za dużo państwa

Andrzej Sołdek, prezes PTE PZU, wskazywał, że dziś bezpieczeństwo systemu jest skoncentrowane na państwie.

– Trzeci filar funkcjonuje bardzo słabo, drugi filar został mocno zmarginalizowany – mówił. Wtórował mu prof. Żukowski, argumentując, że obowiązkowy państwowy system jest po prostu za duży. – Powinniśmy tę rolę państwa ograniczyć, to powinien być nas długofalowy cel – zaznaczył.

Jak zauważyła Małgorzata Rusewicz, szefowa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, jeśli już dziś świadczenia emerytalne nie wydają się wystarczające i są cały czas naciski na wyższą ich waloryzację, to warto się zastanowić, jakie będą reakcje społeczne za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, gdy stopa zastąpienia będzie o połowę niższa niż dziś.

– Inną kwestią jest ogromna już dziś dziura w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pytanie więc, na ile kondycja finansów publicznych będzie w przyszłości gwarantowała stuprocentowe bezpieczeństwo emerytalne i pozwoli na utrzymanie chociażby obecnych poziomów waloryzacji – zastanawiała się Rusewicz.

Andrzej Sołdek wskazał, że mamy gotowe rozwiązania i wzorce, ale nie potrafimy ich wdrożyć w życie. – Dlatego potrzebujemy długofalowej strategii, której obecnie nie mamy – stwierdził. Jeremi Mordasewicz zwrócił uwagę, że pokazanie, głównie przez młodych ludzi, czerwonej kartki rządzącym w ostatnich wyborach jest wielką szansą na poważne reformy.

Zdaniem prof. Żukowskiego zmiany i całe tło zmian systemie emerytalnym w ostatnich latach "namąciły" ludziom w głowach. - To sprawiło, ze zaufanie do państwa, ale także do instytucji finansowych bardzo mocno spadło – podkreśl naukowiec.

Utrzymanie obecnego tempa wydłużania wieku emerytalnego to absolutne minimum, które musi zostać utrzymane – przekonywali uczestnicy debaty na temat bezpieczeństwa emerytalnego w Polsce, którą zorganizowało stowarzyszenie CFA Society Poland.

Wszyscy będziemy emerytami

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami