Chcą znieść emerytalne przywileje

Ryszard Petru przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich zakłada wolnorynkowe stowarzyszanie Nowoczesna.PL. W pierwszej kolejności chce uzbierać 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, która zniesie przywileje emerytalne.

Aktualizacja: 29.04.2015 17:12 Publikacja: 29.04.2015 16:51

Chcą znieść emerytalne przywileje

Foto: Fotorzepa/Przemek Wierzchowski

Być może na scenie politycznej pojawi się nowe ugrupowanie. Ekonomista Ryszard Petru, współzałożyciel stowarzyszenia Nowoczesna.PL, nie wykluczył, że ta inicjatywa może przekształcić się w partię. – Reakcja jest bardzo pozytywna. Ale nie chodzi o to, by być partyjnym, tylko żeby mieć wpływ na to, żeby sprawy szły szybciej we właściwym kierunku. By Polska była bogata, a ludzie szczęśliwi. To jest możliwe – zapewnił Petru w TVP Info.

Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich uważa, że jest zapotrzebowanie na nowe ugrupowanie, ponieważ obecna klasa polityczna odkleiła się od rzeczywistości. Lukę zamierza wypełnić między innymi z prof. Leszkiem Balcerowiczem i Władysławem Frasyniukiem. – Nowoczesna.PL może być stowarzyszeniem przez dłuższy okres, a w ciągu miesiąca-półtora może podjąć decyzję, by przekształcić się w coś bardziej politycznego – zaznaczył.

– W tej debacie publicznej od kilku lat nie dotyka się najważniejszych tematów, które dotyczą ludzi – dlaczego Polacy emigrują, dlaczego nie wracają, dlaczego w ochronie zdrowia, gdzie niby wszystko jest za darmo, jak chcemy iść na operację to może być tak, że czekamy trzy lata i tylko osoby bogate mogą tę kolejkę przeskoczyć – przekonywał Petru. Wyjaśnił, że politycy nie chcą podejmować się tych spraw bo za bardzo oglądają się na sondaże.

Petru stowarzyszenie zawiązał wraz z 20 innymi osobami. Nowoczesna.PL.  ma zabierać głos w ważnych sprawach politycznych, a chrzestem bojowym jest uzbieranie 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, która znosi przywileje emerytalne.

Zdaniem ekonomisty, palącym problemem jest sytuacja górnictwa. Ma ona wręcz rzucać cień na całą gospodarkę. – Gdybyśmy sprywatyzowali kopalnie kilka lat temu, pracowałoby tam mniej osób, mniej osób by przyjęto, natomiast nie trzeba by dopłacać gigantycznych kwot z budżetu. Jakie są efekty tych dopłat? Mamy wysokie składki, wysokie podatki i młodzi ludzie nie mają pracy. To wszystko jest powiązane – stwierdził na antenie TVP Info.

Współzałożyciel stowarzyszenia Nowoczesna.PL uważa, że politykom nie zależy na rozwiązywaniu fundamentalnych problemów, z jakimi zmaga się górnictwo czy służba zdrowia. – Nikt w debacie publicznej nie chce o tym mówić. Patrząc na słupki w sondażach, politycy za długo odkładają niepopularne pomysły, i o to mam do nich pretensję. Im dłużej to trwa, tym bardziej Polska wytraca dynamikę wzrostu, tym bardziej wyraźny jest podział na Polskę A i B – podkreślał Petru.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami