W trzecim filarze przybył 1 mld zł

W ubiegłym roku aktywa zgromadzone na IKE i IKZE powiększyły się do poziomu 5,3 mdl z. To wzrost o 20 proc.

Aktualizacja: 27.02.2015 10:43 Publikacja: 27.02.2015 10:33

W trzecim filarze przybył 1 mld zł

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak Mateusz Pawlak

Widać wyraźny wzrost zainteresowania oszczędzaniem w trzecim filarze. W ubiegłym roku przybyło zarówno indywidualnych kont emerytalnych, jak i indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego – istniejących w ramach systemu emerytalnego dobrowolnych form oszczędzania.

Drgnięcie w emerytalnych kontach

Jak wynika z danych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, liczba IKE wyniosła na koniec ubiegłego roku 824,5 tys. To wzrost o 7 tys. rok do roku. A liczba IKZE zwiększyła się o ponad 30 tys. do 528 tys.

Chociaż wzrost samej liczby kont nie jest szczególnie spektakularny, to przyrost aktywów na nich zgromadzonych robi już większe wrażenie. W ciągu roku powiększyły się one niemal o 1 mld zł do poziomu 5,3 mld zł.

– Wyniki podane przez KNF są zaskakujące, i to pozytywnie. Już pobieżna analiza raportu sygnalizuje, że zmiana ustawy o IKZE z początku 2014 roku zaktywizowała rynek – mówi Jacek Treumann z zarządu Legg Mason TFI. – Oczywiście jeszcze nie na masową skalę, tak jakbyśmy sobie tego wszyscy życzyli, ale ewidentnie widać, że zmiany prawne IKZE spodobały się zarówno klientom, jak i dystrybutorom.

W ubiegłym roku wraz ze zmianami w OFE rząd uporządkował kwestię IKZE, wprowadzając uproszczony limit wpłat oraz ryczałtową 10-proc. stawkę podatku od kapitału pobieranego z konta.

Za mało oszczędności

Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich (TEP), studzi jednak optymizm. – Faktem jest, że w statystykach widać nieco zwiększone zainteresowanie indywidualnym oszczędzaniem na IKE i IKZE. Trudno jest jednak ocenić, z czego to wynika i czy jest to stały trend, czy jednorazowy ruch – mówi „Rzeczpospolitej" ekonomista.

Jego zdaniem nie ma na razie szans, aby trzeci filar zastąpił OFE jako mechanizm zasilający gospodarkę w kapitał.

– Wprowadzenie jednak przynajmniej części proponowanych przez nas zmian w trzecim filarze może rozpocząć proces stopniowego masowego odbudowywania oszczędności kosztem bieżących wydatków – mówi Petru, odnosząc się do raportu TEP dla Kancelarii Prezydenta, w którym ekonomiści przedstawili rozwiązania, które upowszechniłyby indywidualne odkładanie na emeryturę.

W jego opinii przy obecnych rozwiązaniach nie jesteśmy w stanie sprawić, aby znaczna część Polaków oszczędzała dodatkowo w systemie emerytalnym.

– Dane, które zaprezentowaliśmy w naszym raporcie jasno pokazują, że w trzecim filarze odkładają głównie osoby zamożne, które są w stanie zabezpieczyć swoją finansową przyszłość. Nie jest to zgodne z intencją stworzenia tych produktów – zaznacza Petru.

IKZE popularniejsze

Jak wynika z danych KNF, średnia wartość wpłaty na IKE wyniosła w 2014 roku 3,4 tys. zł, na IKZE zaś – 2,3 tys. zł (rok wcześniej było to 1,1 tys zł).

– Najbardziej rzuca się w oczy przyrost aktywów w IKZE o 200 mln zł, co stanowi wzrost aż o 150 proc. w stosunku do roku 2013 – zauważa Jacek Treumann. – Bardzo cieszy też duży wzrost średniej wpłaty na IKZE – podkreśla.

To, co zwraca uwagę, to bardzo mocny, trzykrotny przyrost IKZE w formie rachunku maklerskiego. Jeszcze rok temu takich kont było tysiąc, a na koniec grudnia – niemal 3 tys. Potroiła się również kwota zgromadzona przez indywidualnych inwestorów giełdowych na IKZE – z 5 do 15 mln zł.

O 20 tys. (do 80 tys.) spadła za to liczba tych kont prowadzonych w formie dobrowolnych funduszy emerytalnych, którymi zarządzają powszechne towarzystwa emerytalne – te same firmy, które prowadzą OFE. Zdaniem Małgorzaty Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, to wina dodatkowych obostrzeń, jakie na PTE nakłada nadzór.

– Co równie istotne, towarzystwa nie mogą informować o tym produkcie członków należących do prowadzonych przez nich OFE bez pozyskania odpowiedniej zgody marketingowej – mówi Rusewicz.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami