Rz: Średnia stopa zwrotu OFE wyniosła w ubiegłym roku zaledwie 0,8 proc. Czy to zadowalający wynik?
WIG w ubiegłym roku praktycznie nie wzrósł. Biorąc to pod uwagę, należy wskazać, że wynik funduszy jest dobry. Trudno jednak się odnosić tylko do wyniku jednorocznego, gdyż fundusze emerytalne z zasady inwestują długoterminowo i tak należy oceniać efekty. Wyniki od początku działalności funduszy emerytalnych, a także za ostatnie pięć czy dziesięć lat, są dobre.
Zmiany w OFE sprawiły, że fundusze stały się zupełnie nowymi produktami. Trudno więc porównywać teraz ubiegłoroczne osiągnięcia z wcześniejszymi.
Faktycznie, od wprowadzenia zmian regulacyjnych na początku lutego 2014 r. fundusze emerytalne stały się w dużej mierze funduszami akcyjnymi o znacząco wyższym profilu ryzyka niż dotychczas. Dla klientów oznacza to przede wszystkim większą zmienność rocznych wyników. Jeżeli jednak oszczędzamy systematycznie, to niezależnie od tego, jak dobra albo jak zła jest stopa zwrotu w pojedynczym roku, w średnim terminie akcje powinny przynosić przyzwoity zysk. W przypadku OFE dochodzi jeszcze fakt, że jest to produkt tani do inwestowania, gdyż opłaty na rzecz towarzystw emerytalnych są stosunkowo niskie.
Axa w ubiegłym wypracowała najwyższą stopę zwrotu spośród wszystkich funduszy emerytalnych. Jaka jest pana recepta na dobry wynik?