Korekta odbiła się na wynikach OFE

Po dwóch miesiącach giełdowych wzrostów przyszła korekta. Ubrane w akcje fundusze emerytalne również traciły, ale mniej niż rynek.

Publikacja: 04.11.2014 15:20

Korekta odbiła się na wynikach OFE

Foto: Bloomberg

W październiku wszystkie otwarte fundusze emerytalne zanotowały ujemne stopy zwrotu. Średni spadek wartości jednostki rozrachunkowej wyniósł 1,49 proc. Aktywa OFE skurczyły się ze 159 mld zł do156,7 mld zł.  Główną przyczyną pogorszenia wyników OFE była słaba kondycja warszawskiej giełdy - akcje notowane na GPW stanowią ponad 75 proc. portfeli OFE. Indeks szerokiego rynku WIG stracił 1,7 proc. Akcje największych spółek zebrane w indeksie WIG20 potaniały o 1,5 proc, a średnie spółki wchodzące w skład mWIG40 zniżkowały o 2,4 proc. W tym kontekście wyniki OFE wyglądają nienajgorzej.

Najmniejszą stratę (-1,16 proc.) odnotował fundusz Pekao. Całkiem dobrze z korektą na rynku poradził sobie też OFE Nordea (-1,23 proc.) i Axa (-1,26 proc.). Najsłabszy wynik w ubiegłym miesiącu zanotował PZU Złota jesień z wynikiem 2,12 proc. pod kreską.

- Na rynkach od kilku miesięcy mamy trudny okres. Po wykresie WIG widać, że od dłuższego czasu jest on w konsolidacji - mówi "Parkietowi" Marek Sakowski, wiceprezes Pekao PTE. - Dobrze byłoby z tego trendu wreszcie się uwolnić - dodaje. Sakowski jest optymistą jeśli chodzi o końcówkę roku. - Mamy bardzo niskie stopy procentowe, a być może będą one jeszcze obniżone. Myślę, że może to wywołać falę migracji kapitału z funduszy pieniężnych do funduszy obligacyjnych i akcyjnych. Wówczas czeka nas odbicie i powrót do wzrostów - uważa wiceprezes Pekao PTE.

Wyniki OFE od momentu, kiedy dokonano transferu ponad połowy środków z funduszy do ZUS i zakazano im inwestycji w obligacje skarbowe są jednak na przyzwoitych plusach. Od lutego OFE wypracowały 4,42 proc. zysku.

Marcin Petelski, główny zarządzający portfelem akcji Nordea PTE

Od zmian w systemie emerytalnym wyniki OFE w większym stopniu zależą od rynku akcji- średnio około 80 proc. aktywów jest ulokowana w tego typu instrumentach. W tym roku stopy zwrotu OFE oscylują około 4 proc. (za 10 miesięcy)- wynik ten jest lepszy zarówno od inflacji jak i przeciętnej lokaty bankowej. Warty odnotowania jest fakt większego rozrzutu wyniku poszczególnych funduszy- taka sytuacja wynika właśnie z większego wpływu portfela akcji na wyniki funduszu- portfela o większej zmienności. Zabranie obligacji skarbowych z OFE ograniczyło stopy zwrotu funduszy w tym roku jak również zyski przyszłych emerytów. Od początku lutego na 10-letnich obligacjach Skarbu Państwa można było zarobić około 20 proc. - stopa ta jest znacznie wyższa od wzrostu indeksu WIG w tym okresie. Podobna hossa miała miejsce na obligacjach skarbowych innych państw europejskich, których OFE również nie mogą kupować. W ten sposób nasz rząd istotnie ograniczył możliwości pomnażania kapitału przyszłych emerytów.

Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Emerytura
Ile wynosi średnia emerytura w Niemczech? Nasi sąsiedzi podnoszą wiek emerytalny
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką