Zmiany wprowadzone przez rząd w systemie emerytalnym sprawiły, że otwarte fundusze emerytalne nie są już obowiązkowe. Dla dotychczasowych członków OFE, którzy chcieli pozostać w funduszach, oznaczało to konieczność złożenia odpowiedniej deklaracji w ZUS do końca lipca. Natomiast osoby rozpoczynające po raz pierwszy pracę (jeśli zaczynają podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu), mogą teraz dobrowolnie (przed zmianami było to obligatoryjne) zapisać się do wybranego funduszu.
Kto musi odprowadzać do ZUS składkę emerytalną? Przede wszystkim osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę bądź prowadzące działalność gospodarczą. Według stanu prawnego obowiązującego do lutego, każdy podlegający ubezpieczeniu powinien był w terminie siedmiu dni od rozpoczęcia pracy zapisać się do jednego z OFE. Kto tego nie zrobił, był przydzielany do funduszu w drodze losowania organizowanego przez ZUS. Ostatnie losowanie odbyło się w styczniu 2014 r.
Od lutego każdy, kto chce, aby 2,92 proc. pensji trafiało do OFE, musi wykazać się inicjatywą.
2,92 proc. pensji może trafiać do otwartego funduszu emerytalnego
Nowo zatrudniony ma cztery miesiące od momentu rozpoczęcia pracy (zgłoszenia przez pracodawcę do ubezpieczenia emerytalnego w ZUS) na podjęcie decyzji, czy chce, aby składki emerytalne były przekazywane tylko do ZUS, czy również do OFE. Jeśli zdecydujemy się na opcję z funduszem, musimy wypełnić odpowiedni wniosek znajdujący się na stronie internetowej powszechnego towarzystwa emerytalnego (PTE), które zarządza wybranym przez nas OFE. Formularz możemy wypełnić online. Można też zadzwonić do PTE bądź wysłać e-maila i poprosić o przysłanie dokumentu pocztą tradycyjną.