50 pensów za każdy funt oszczędności na emeryturę

Nowe pomysły na zachęcenie młodych Brytyjczyków do oszczędzania i skończenie z nierównymi ulgami podatkowymi.

Publikacja: 28.08.2014 13:01

50 pensów za każdy funt oszczędności na emeryturę

Foto: Bloomberg

Michael Johnson, pracownik naukowy Centrum Studiów nad Polityką wezwał brytyjski rząd do remontu systemu emerytalnego. Chce wykorzystać popularne w Wielkiej Brytanii Isa (Indywidualne Konta Oszczędnościowe) i przekształcić je w produkt do życiowych oszczędności.

Johnson proponuje dopłacać 50 pensów do każdego funta, który zostanie wpłacony na Lifetime Isa. Granica wpłat byłaby ustalona na poziomie 8 tyś. funtów. Dopłaty sfinansowane byłyby ze zlikwidowanego dotychczasowego systemu ulg podatkowych, który faworyzuje osoby z wysokimi zarobkami.

Rząd został wezwany do połączenia dwóch istniejących narzędzi Isa dla młodszych i dwóch powstałych w czerwcu w jeden instrument, który byłby rejestrowany w momencie urodzin. Oszczędzający mieliby możliwość wypłacenia pieniędzy z Lifetime Isa w każdym momencie, ale wtedy straciliby zachętę w postaci 50 pensów dopłat.

Johnson sugeruje, żeby domyślnymi funduszami były te inwestujące pasywnie, charakteryzujące się niskimi kosztami. Oczywiście oszczędzający mogliby zmienić je na fundusze zarządzane aktywnie.

Ros Altmann uważa, że cały pomysł jest nieco spóźniony. – Oczywiście jest sens w zachęcaniu do oszczędzania, ale auto-enrolment (system automatycznego zapisywania nowozatrudnionych do programów pracowniczych) już spełnia te funkcję – tłumaczy.

Pomysłodawca uważa to jednak za bardzo słaby argument, gdyż auto-enrolment nie zachęca szybko rosnącej grupy samozatrudnionych do oszczędzania. Prognozy rządowe pokazują, że auto-enrolment zredukuje liczbę z niewystarczającymi dochodami emerytalnymi jedynie z 12 do 11 milionów.

Sposób na osoby z wysokimi zarobkami, którzy nie byliby zadowoleni ze zniesienia dotychczasowych ulg Johnson widzi w dodatkowych działaniach. Proponuje zwolnienie aktywów emerytalnych z podatków od spadków.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami