Zmiana funduszu jest możliwa w każdej chwili

Jeśli członek otwartego funduszu emerytalnego nie jest zadowolony ze sposobu, w jaki inwestuje jego OFE, albo chce przenieść się - z innej przyczyny - do drugiego, może zdecydować w każdym momencie. Jednak do faktycznej zmiany funduszu emerytalnego i do przekazania składek dochodzi podczas czterech sesji transferowych w roku.

Publikacja: 23.08.2014 17:23

Zmiana funduszu jest możliwa w każdej chwili

Foto: Bloomberg

„Co tak naprawdę oznaczają kolejne okna transferowe: czy wtedy będę mógł ewentualnie zmienić sposób podziału składki emerytalnej między ZUS a OFE, czy też tylko w ich czasie mogę zmieniać otwarty fundusz emerytalny" – zapytał pan Krzysztof Kozielski z Bydgoszczy. Dopytywał: – „Kiedy można zmieniać fundusz emerytalny"?

Jeśli chcemy przenieść się z jednego do drugiego otwartego funduszu emerytalnego – możemy to zrobić w każdej chwili. Jednak rzeczywisty transfer członków i składek pomiędzy funduszami ma miejsce cztery razy w roku, w czasie sesji transferowych: w lutym, w maju , w sierpniu i w listopadzie. Najbliższa sesja więc w listopadzie.

Jak to zrobić?

Po to by zmienić OFE musimy najpierw wybrać nowy i podpisać z nim umowę. Ponieważ można to zrobić tylko drogą korespondencyjną, to fundusze na swoich stronach internetowych mają odpowiednie wnioski. Osoba, które chce stać się członkiem określonego funduszu może wypełnić formularz elektronicznie i wysłać go on – line. Fundusze zazwyczaj umawiają potencjalnego członka z kurierem, który przywozi 2 egzemplarze umowy. Klient podpisuje je i za kilka dni dostaje listem poleconym umowę podpisaną przez OFE. Można też zadzwonić na infolinię i poprosić o przesłanie formularzy do wypełnienia, a później odesłać je pocztą.

Nowy fundusz o podpisaniu umowy zawiadamia ZUS i poprzedni fundusz.

Faktyczna zmiana funduszu emerytalnego następuje podczas sesji transferowych – w ostatni dzień roboczy lutego, maja, sierpnia oraz listopada. Wtedy to przekazywane są pomiędzy funduszami pieniądze.

Uwzględniane w każdej sesji są umowy, które zostały zawarte do 25 dnia miesiąca poprzedzającego sesję transferową. Jeśli ktoś chciałby, by od grudnia jego składka była w innym niż dotychczas funduszu, to musi z podpisaniem umowy zdążyć do 25 października. Zmiana OFE jest bezpłatna.

Różnica między sesją, a oknem transferowym

Od 1 lutego tego roku odkładanie na emeryturę w OFE jest dobrowolne. Każdy kto płaci składkę emerytalną może zdecydować czy chce by byłą podzielona pomiędzy ZUS i OFE ( w proporcji sześć do jednego), czy w całości przekazywana do ZUS. Czas gdy można o tym decydować rząd nazwał „oknem transferowym". Pierwsze trwało od lutego do sierpnia tego roku. Kolejne będzie za dwa lata dokładnie w tym samym czasie, a potem co cztery.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami