„Co tak naprawdę oznaczają kolejne okna transferowe: czy wtedy będę mógł ewentualnie zmienić sposób podziału składki emerytalnej między ZUS a OFE, czy też tylko w ich czasie mogę zmieniać otwarty fundusz emerytalny" – zapytał pan Krzysztof Kozielski z Bydgoszczy. Dopytywał: – „Kiedy można zmieniać fundusz emerytalny"?
Jeśli chcemy przenieść się z jednego do drugiego otwartego funduszu emerytalnego – możemy to zrobić w każdej chwili. Jednak rzeczywisty transfer członków i składek pomiędzy funduszami ma miejsce cztery razy w roku, w czasie sesji transferowych: w lutym, w maju , w sierpniu i w listopadzie. Najbliższa sesja więc w listopadzie.
Jak to zrobić?
Po to by zmienić OFE musimy najpierw wybrać nowy i podpisać z nim umowę. Ponieważ można to zrobić tylko drogą korespondencyjną, to fundusze na swoich stronach internetowych mają odpowiednie wnioski. Osoba, które chce stać się członkiem określonego funduszu może wypełnić formularz elektronicznie i wysłać go on – line. Fundusze zazwyczaj umawiają potencjalnego członka z kurierem, który przywozi 2 egzemplarze umowy. Klient podpisuje je i za kilka dni dostaje listem poleconym umowę podpisaną przez OFE. Można też zadzwonić na infolinię i poprosić o przesłanie formularzy do wypełnienia, a później odesłać je pocztą.
Nowy fundusz o podpisaniu umowy zawiadamia ZUS i poprzedni fundusz.
Faktyczna zmiana funduszu emerytalnego następuje podczas sesji transferowych – w ostatni dzień roboczy lutego, maja, sierpnia oraz listopada. Wtedy to przekazywane są pomiędzy funduszami pieniądze.