Dwa miliony wierzą w rynek kapitałowy

Szacunki wskazują, że ok. 2 mln osób postanowiło część emerytalnej składki powierzyć funduszom

Publikacja: 02.08.2014 08:12

Dwa miliony wierzą w rynek kapitałowy

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzynski

W czwartek minął termin składania deklaracji o pozostaniu w OFE. Do końca lipca takich oświadczeń wpłynęło do ZUS prawie 1,6 mln. Ponieważ większość osób postanowiła wysłać dokument pocztą, wnioski do ZUS będą jeszcze spływać przez kilka dni. Według szacunków może ich być ok. 2 mln.

– Ostateczne dane podamy w połowie sierpnia – mówi Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Według statystyk ZUS, bazujących na dotychczasowej liczbie deklaracji, otwarte fundusze emerytalne najczęściej wybierali trzydziestoletni Polacy mieszkający w dużych miastach.

W Warszawie odsetek decydujących się na OFE wyniósł ok. 15 proc. Część składki funduszom postanowiło powierzyć ok. 13 proc. wrocławian i tyle samo poznaniaków. W Krakowie na OFE zdecydowało się 12 proc. ubezpieczonych. Z kolei w Biłgoraju i Radomiu było to zaledwie 6 proc. Z danych wynika, że na OFE decydowało się tyle samo mężczyzn co kobiet.

– Ten wybór oznacza, że wciąż wiele osób jest przekonanych, iż inwestycje kapitałowe w ramach OFE są skutecznym sposobem gromadzenia oszczędności emerytalnych – mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. – Oznacza również, że osoby te dobrze oceniają profesjonalizm zarządzających funduszami i osiągane przez nich wyniki inwestycyjne, powiększające powierzony funduszom kapitał emerytalny.

Po zmianach, jakich dokonano w wyniku wprowadzenia nowych przepisów i zmniejszeniu aktywów OFE, otwarte fundusze emerytalne będą funkcjonować inaczej niż dotychczas. Zmienia się ich rola na rynku finansowym, zmieniają strategie lokacyjne.

– Niezależnie od tego zarządzający funduszami będą inwestowali przekazywane do OFE środki z taką samą troską i rozwagą, z jaką robili to dotąd – przekonuje Rusewicz.

Jeśli w OFE zostaną 2 mln osób, będzie to stanowiło 12 proc. z 16,7-mln rzeszy ubezpieczonych obecnie w funduszach.

ZUS
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami