Awaria: ZUS nie radzi sobie z deklaracjami

Strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do południa nie działała. Awarii uległa też część stojących w urzędach zusomatów. Nie funkcjonuje również platforma ePUAP. Państwo nie jest przygotowane na lawinę wniosków o pozostaniu w OFE.

Publikacja: 31.07.2014 12:55

Awaria: ZUS nie radzi sobie z deklaracjami

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski

Dziś mija ostatni dzień okresu, w którym Polacy mogli zdecydować czy pozostać w otwartych funduszach emerytalnych. Jak można było przewidzieć, większość z nas odłożyła dostarczenie odpowiedniego oświadczenia do ZUS na ostatnią chwilę.

W efekcie państwowy ubezpieczyciel przeżywa prawdziwe oblężenie. Ogromne kolejki w urzędach, blokujące się serwery i niedziałające zusomaty.

Nie działają urządzenia za miliony

Jak informują nasi czytelnicy, w niektórych oddziałach nie działa żadne z samoobsługowych urządzeń ZUS.

Jak tłumaczą urzędnicy awarie automatów wynikają z błędnego ich użytkowania.

- Klienci próbują wkładać do zusomatów nieodpowiednie dokumenty. Maszyny są przygotowane do przyjmowania wyłącznie kartek w formacie A4 - mówi "Rz" Radosław Milczarski z centrali ZUS. - niektórzy wkładają dokumenty w kopercie, bądź złożone kartki, a to powoduje blokadę urządzenia - dodaje.

Do południa nie działała działa również strona www.zus.pl. Po wejściu na ten adres wyświetlało się jedynie logo ZUS i  komunikat:

"Strona, której szukasz nie została odnaleziona. Prawdopodobnie została skasowana, zmieniono jej nazwę albo została czasowo usunięta."

- Nie mamy trwałej awarii - zapewnia Milczarski. - zarówno strona ZUS jak i portal PUE testowane były pod względem wzmożonego ruchu również hakerskiego - zaznacza. - Ruch jest jednak tak duży, że strona i serwis PUE mogą działać wolniej - dodaje przedstawiciel ZUS.

Jak informuje, w związku z końcem terminu do składania deklaracji w sprawie OFE w ostatnim tygodniu lipca zwiększona została liczba serwisantów oraz został wydłużony czasy ich pracy, tak aby mogli interweniować nawet w przypadku zacięcia się papieru.

Zusomaty zostały wprowadzone w placówkach ZUS pod koniec 2012 roku. Jest to nic innego, jak samoobsługowe urządzenie dedykowane wszystkim klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zusomaty są, obok portalu internetowego, Centrum Obsługi Telefonicznej i Systemu Kierowania Ruchem, częścią składową projektu Platformy Usług Elektronicznych. Zusomaty są na wyposażeniu wszystkich 43 oddziałów ZUS w kraju oraz 116 inspektoratów, które obsługują największą liczbę klientów. Maszyny są dostępne dla klientów ZUS 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Koszt wdrożenia zusomatów wyniósł 12,5 mln zł, z czego 85 proc. kosztów pokryła Unia Europejska, a 15 proc. budżet państwa.

Awaria kosztownego systemu

Jak donoszą nasi czytelnicy od wczoraj nie działa także nadzorowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji platofrma ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Platforma, która powinna z założenia służyć do sprawniejszej komunikacji pomiędzy obywatelami a administracją publicznąma i umożliwić logowanie przy pomocy profilu zaufanego do systemu ZUS,  aby złożyć deklarację przestała funkcjonować.

- Obecna wersja systemu nie zawsze wytrzymuje przeciążenie spowodowane dużą liczbą użytkowników - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji. - Mam nadzieję, że nowy ePUAP (gotowy pod koniec roku) nie będzie się wieszal - po to go poprawiamy - dodał minister.

Jak mówi "Rz" Artur Koziołek rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w połowie lipca br. przekroczono kolejny (dotąd nienotowany) próg jednoczesnych użytkowników ePUAP, spowodowany wzmożonym ruchem na platformie.

- Stało się tak dlatego, że wiele osób, które deklarują chęć pozostania w OFE za pośrednictwem systemu ePUAP - robi to w ostatniej chwili. Jest to bezpośrednia przyczyna nieprawidłowego działania systemu ePUAP - mówi.

Jak zapewnia aby zminimalizować utrudnienia związane z przeciążeniem systemu podjęto m.in. działania związane z zapewnieniem odpowiedniej przepustowości na łączach internetowych. Jednak nie wyeliminowały one wszystkich trudności w korzystaniu z platformy ePUAP.

- Obecnie trwają kolejne prace związane z diagnozą oraz rozwiązaniem problemów, które pojawiły się na kolejnych warstwach systemu - zapewnia Koziołek

W ubiegłym roku koszt funkcjonowania ePUAP wyniósł aż 32 mln zł. Niestety przy zwiększonym ruchu, droga zabawka nie zdała egzaminu.

Dziś mija ostatni dzień okresu, w którym Polacy mogli zdecydować czy pozostać w otwartych funduszach emerytalnych. Jak można było przewidzieć, większość z nas odłożyła dostarczenie odpowiedniego oświadczenia do ZUS na ostatnią chwilę.

W efekcie państwowy ubezpieczyciel przeżywa prawdziwe oblężenie. Ogromne kolejki w urzędach, blokujące się serwery i niedziałające zusomaty.

Pozostało 91% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami