Awaria: ZUS nie radzi sobie z deklaracjami

Strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do południa nie działała. Awarii uległa też część stojących w urzędach zusomatów. Nie funkcjonuje również platforma ePUAP. Państwo nie jest przygotowane na lawinę wniosków o pozostaniu w OFE.

Publikacja: 31.07.2014 12:55

Awaria: ZUS nie radzi sobie z deklaracjami

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski

Dziś mija ostatni dzień okresu, w którym Polacy mogli zdecydować czy pozostać w otwartych funduszach emerytalnych. Jak można było przewidzieć, większość z nas odłożyła dostarczenie odpowiedniego oświadczenia do ZUS na ostatnią chwilę.

W efekcie państwowy ubezpieczyciel przeżywa prawdziwe oblężenie. Ogromne kolejki w urzędach, blokujące się serwery i niedziałające zusomaty.

Nie działają urządzenia za miliony

Jak informują nasi czytelnicy, w niektórych oddziałach nie działa żadne z samoobsługowych urządzeń ZUS.

Jak tłumaczą urzędnicy awarie automatów wynikają z błędnego ich użytkowania.

- Klienci próbują wkładać do zusomatów nieodpowiednie dokumenty. Maszyny są przygotowane do przyjmowania wyłącznie kartek w formacie A4 - mówi "Rz" Radosław Milczarski z centrali ZUS. - niektórzy wkładają dokumenty w kopercie, bądź złożone kartki, a to powoduje blokadę urządzenia - dodaje.

Do południa nie działała działa również strona www.zus.pl. Po wejściu na ten adres wyświetlało się jedynie logo ZUS i  komunikat:

"Strona, której szukasz nie została odnaleziona. Prawdopodobnie została skasowana, zmieniono jej nazwę albo została czasowo usunięta."

- Nie mamy trwałej awarii - zapewnia Milczarski. - zarówno strona ZUS jak i portal PUE testowane były pod względem wzmożonego ruchu również hakerskiego - zaznacza. - Ruch jest jednak tak duży, że strona i serwis PUE mogą działać wolniej - dodaje przedstawiciel ZUS.

Jak informuje, w związku z końcem terminu do składania deklaracji w sprawie OFE w ostatnim tygodniu lipca zwiększona została liczba serwisantów oraz został wydłużony czasy ich pracy, tak aby mogli interweniować nawet w przypadku zacięcia się papieru.

Zusomaty zostały wprowadzone w placówkach ZUS pod koniec 2012 roku. Jest to nic innego, jak samoobsługowe urządzenie dedykowane wszystkim klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zusomaty są, obok portalu internetowego, Centrum Obsługi Telefonicznej i Systemu Kierowania Ruchem, częścią składową projektu Platformy Usług Elektronicznych. Zusomaty są na wyposażeniu wszystkich 43 oddziałów ZUS w kraju oraz 116 inspektoratów, które obsługują największą liczbę klientów. Maszyny są dostępne dla klientów ZUS 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Koszt wdrożenia zusomatów wyniósł 12,5 mln zł, z czego 85 proc. kosztów pokryła Unia Europejska, a 15 proc. budżet państwa.

Awaria kosztownego systemu

Jak donoszą nasi czytelnicy od wczoraj nie działa także nadzorowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji platofrma ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Platforma, która powinna z założenia służyć do sprawniejszej komunikacji pomiędzy obywatelami a administracją publicznąma i umożliwić logowanie przy pomocy profilu zaufanego do systemu ZUS,  aby złożyć deklarację przestała funkcjonować.

- Obecna wersja systemu nie zawsze wytrzymuje przeciążenie spowodowane dużą liczbą użytkowników - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji. - Mam nadzieję, że nowy ePUAP (gotowy pod koniec roku) nie będzie się wieszal - po to go poprawiamy - dodał minister.

Jak mówi "Rz" Artur Koziołek rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w połowie lipca br. przekroczono kolejny (dotąd nienotowany) próg jednoczesnych użytkowników ePUAP, spowodowany wzmożonym ruchem na platformie.

- Stało się tak dlatego, że wiele osób, które deklarują chęć pozostania w OFE za pośrednictwem systemu ePUAP - robi to w ostatniej chwili. Jest to bezpośrednia przyczyna nieprawidłowego działania systemu ePUAP - mówi.

Jak zapewnia aby zminimalizować utrudnienia związane z przeciążeniem systemu podjęto m.in. działania związane z zapewnieniem odpowiedniej przepustowości na łączach internetowych. Jednak nie wyeliminowały one wszystkich trudności w korzystaniu z platformy ePUAP.

- Obecnie trwają kolejne prace związane z diagnozą oraz rozwiązaniem problemów, które pojawiły się na kolejnych warstwach systemu - zapewnia Koziołek

W ubiegłym roku koszt funkcjonowania ePUAP wyniósł aż 32 mln zł. Niestety przy zwiększonym ruchu, droga zabawka nie zdała egzaminu.

Dziś mija ostatni dzień okresu, w którym Polacy mogli zdecydować czy pozostać w otwartych funduszach emerytalnych. Jak można było przewidzieć, większość z nas odłożyła dostarczenie odpowiedniego oświadczenia do ZUS na ostatnią chwilę.

W efekcie państwowy ubezpieczyciel przeżywa prawdziwe oblężenie. Ogromne kolejki w urzędach, blokujące się serwery i niedziałające zusomaty.

Pozostało 91% artykułu
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Emerytura
Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy
Emerytura
Polacy sprawdzają, ile mają pieniędzy w PPK. Nawet ci, co nie mają