Do 25 lipca dokładnie 971 tys. 83 osoby zadeklarowały, że chcą by część ich składek emerytalnych nadal trafiała do otwartych funduszy emerytalnych. Spośród nich 578 tys. 215 osób (59,54 proc.) zdecydowało się na wysłanie oświadczenia pocztą, 354 tys. 347 osób (36,49 proc.) zrobiło to osobiście w oddziale ZUS, a 37 tys. 972 osób (3,91 proc.) - za pośrednictwem platformy usług elektronicznych - wynika z najnowszych danych ZUS.
Liczba dziennie składanych dokumentów regularnie rośnie. W piątek znów został pobity rekord - do ZUS wpłynęło ponad 54 tys. wypełnionych dokumentów. Ponieważ na podjęcie decyzji Polacy mają czas do końca lipca, wszystko wskazuje na to, że w funduszach zostanie ponad 1,2 miliona , czyli około 7-8 proc. obecnych członków OFE. Jak wskazują eksperci może to odpowiadać za ok. 14 proc. obecnych składek przekazywanych przez ZUS do OFE - dodaje. Można bowiem oczekiwać, że te osoby nadal są aktywne zawodowo, a ich zarobki są wyższe od średnich.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Oznacza to, że w przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, to 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.
Ubezpieczony, który chce, by część jego składki emerytalnej trafiała też do OFE, musi wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS. Oświadczenie to można pobrać ze stron internetowych resortów pracy oraz finansów, a także ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego, a następnie wysłać pocztą. Można także przesłać oświadczenie drogą elektroniczną. Ubezpieczony musi jednak w tym celu zarejestrować się na stronie www.pue.zus.pl, a następie udać się do najbliższego oddziału ZUS i potwierdzić założenie konta. Oświadczenie można także złożyć osobiście w dowolnym z 325 oddziałów ZUS.
Jeżeli ubezpieczony chce, aby jego składki trafiały wyłącznie do ZUS, nie musi składać żadnej deklaracji.