- Wszystko to, co poszło do OFE, wygenerowało dług publiczny. Takiego wyboru dokonałbym ze względu na dobro publiczne. Nie ma także gwarancji, że stopy zwrotu uzyskane przez OFE będą większe od waloryzacji subkonta w ZUS. Jest za to spore ryzyko, że mogą być mniejsze, dlatego nie ma powodu, by takie ryzyko podejmować.
Elżbieta Chojna-Duch, Rada Polityki Pieniężnej
- Mam większe zaufanie do instytucji publicznej realizującej konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego wsparte gwarancją państwa niż do instytucji prywatnych, kierujących się motywem zysku dla właściciela.
Bogusław Grabowski, przewodniczący rady nadzorczej Skarbiec Holdingu
, Rada Gospodarcza przy premierze - Większość ubezpieczonych to osoby o średnim i małym dochodzie. A dla nich system państwowy będzie jedynym źródłem zabezpieczenia na starość i one nie powinny ryzykować.
Robert Gwiazdowski, Centrum im. Adama Smitha
, były szef rady nadzorczej ZUS - Mnie pewnie nie będzie się chciało robić nic i moje składki trafią do ZUS. Powód? Bo to nie ma większego znaczenia. Wysokość przyszłego świadczenia w wariancie OFE będzie zależała od tego, w którym momencie przejdziemy na emeryturę - czy będzie kryzys, czy hossa. Różnice przy odbieraniu comiesięcznej emerytury mogą wynieść np. kilkanaście złotych.
Paweł Kozłowski, ekonomista Polskiej Akademii Nauk
- Nie ma rzeczy bardziej niepewnej niż rynek finansowy - to jest hazard. Znacznie pewniejsze jest państwo, zwłaszcza demokratyczne, które ma zobowiązania prawne i zobowiązania wobec swoich wyborców.
Dariusz Winek, główny ekonomista Banku BGŻ
- Nie chcę, ale muszę wybrać ZUS. W obecnej formule inwestowanie w OFE stało się zbyt ryzykowne. OFE mają za mało efektywnych narzędzi, które pozwalałyby im na uzyskiwanie atrakcyjnych zysków w okresie bessy. Ponadto w ramach reformy zlikwidowana została minimalna wymagana stopa zwrotu OFE, co może zachęcać zarządzających do nadmiernie ryzykownych inwestycji. Dlatego oceniam, że – przy prawdopodobnym utrzymaniu się dużej niestabilności na rynkach finansowych w najbliższych latach – oczekiwana stopa zwrotu w działających na nowych zasadach OFE będzie niższa niż ta wynikająca z zasad waloryzowania środków w ZUS.
Źródło: Analizy Online