Brak planów zmian w PPE

Ministerstwo Pracy na razie nie planuje żadnych zmian w funkcjonowaniu Pracowniczych Programów Emerytalnych.

Publikacja: 26.05.2014 15:29

Brak planów zmian w PPE

Foto: Fotorzepa, Robert gardziński RG Robert gardziński

W Business Centre Club odbyła się konferencja: "System emerytalny po zmianach: czy Pracownicze Programy Emerytalne mają szansę na rozwój". PPE są elementem III filara emerytalnego.

Stan rozwoju Pracowniczych Programów Emerytalnych jest głęboko niesatysfakcjonujący - ocenił w poniedziałek wiceminister pracy Marek Bucior. Na razie nie są jednak planowane zmiany w funkcjonowaniu PPE - dodał.

Słaby rozwój Pracowniczych Programów Emerytalnych to skutek m.in. niskich zarobków większości pracowników - ocenił podczas konferencji wiceminister Bucior. - Nie jest to produkt powszechny. Trudno się dziwić, bo wymaga on wsparcia głównie ze strony pracodawców. Jeśli mają oni opłacać składki, organizować PPE, a z kolei pracownicy mają korzystać z tego programu, przy niezbyt wysokim poziomie płac w Polsce, to jasnym staje się, że ich rozwój jest słaby - powiedział.

Dodał, że takie programy są tworzone głównie w dużych, dobrze prosperujących firmach, posiadających odpowiednie środki. - Część tych środków, które mogłyby przeznaczyć na podwyżki wynagrodzeń, przeznaczają na tworzenie PPE - mówił.

Na razie resort nie planuje zmian w funkcjonowaniu PPE, przynajmniej do czasu, aż Polska wyjdzie z procedury nadmiernego deficytu, gdy będą większe możliwości budżetowe. Wiceminister ocenia jednak, że w przyszłości może dojść do pewnych zmian, np. związanych z ulgami podatkowymi.

Pracownicze Programy Emerytalne wciąż mało popularne. Jest w nich tylko 2 procent ubezpieczonych. Tymczasem, jak mówi ekspert do spraw społecznych Business Centre Club Wojciech Nagel, bez dodatkowego oszczędzania na starość nasza przyszłość będzie uboga. Jak wyjaśnia, nowe świadczenie wyliczane według nowej metody będzie niższe niż wyliczane na starych zasadach. Przechodzimy bowiem od systemu zdefiniowanego świadczenia do systemu zdefiniowanej składki i wysokość naszej emerytury będzie uzależniona od tego, ile na nią uskładamy przez lata pracy. Ta zasada będzie wchodziła w życie już od lipca tego roku. Dodatkowe oszczędzanie w Trzecim Filarze Emerytalnym jest więc niezbędne - podkreśla Wojciech Nagel.

Eksperci BCC uważają, że zainteresowanie Pracowniczymi Programami Emerytalnymi z pewnością by wzrosło, gdyby były specjalne zachęty finansowe. Tymczasem dla pracodawców PPE to dodatkowy koszt, a pracownicy też wolą otrzymywać od zatrudniających na przykład nagrody aniżeli mieliby inwestować w dodatkowe oszczędzanie na emeryturę. Konieczne są więc zmiany w obowiązujących przepisach - twierdzi Wojciech Nagel. Dodaje, że chodzi o rozwiązania, które powodowałyby, że pracownik sam z siebie mógłby wkładać do tego programu pieniądze, ale mieć z tego pewną korzyść. Tak jest na przykład w systemie brytyjskim. Tam, w niektórych programach łączna składka sięga nawet 15 procent. W Polsce składka podstawowa może sięgać do 7 procent. Na taki poziom składki mogą sobie jednak pozwolić wyłącznie bogate instytucje finansowe. Przeciętnie składka podstawowa wynosi u nas 3 do 4 procent - tłumaczy ekspert. Dodaje, że należałoby się zastanowić nad jednakową ulgą podatkową dla wszystkich form dodatkowego oszczędzania. Dobrym przykładem są Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego - podkreśla Wojciech Nagel. Przypomina, że w IKZE korzystne jest to, że jest ulga podatkowa wynoszącą obecnie około czterech i pół tysiąca złotych.

Dyrektor departamentu Licencji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych w KNF Paweł Sawicki mówił podczas konferencji, że z PPE nie jest aż tak źle, ale tym programom trzeba pomóc, aby rozwijały się bardziej dynamicznie. Przytoczył dane, z których wynika, że na koniec 2013 r. funkcjonowało 1070 pracowniczych programów emerytalnych, w których uczestniczyło 375 tys. osób. Wartość aktywów w nich zgromadzonych wyniosła na koniec minionego roku 9,4 mld zł, a średnia wartość aktywów przypadająca na jednego członka PPE wyniosła 25,7 tys. zł.

W Business Centre Club odbyła się konferencja: "System emerytalny po zmianach: czy Pracownicze Programy Emerytalne mają szansę na rozwój". PPE są elementem III filara emerytalnego.

Stan rozwoju Pracowniczych Programów Emerytalnych jest głęboko niesatysfakcjonujący - ocenił w poniedziałek wiceminister pracy Marek Bucior. Na razie nie są jednak planowane zmiany w funkcjonowaniu PPE - dodał.

Pozostało 91% artykułu
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora
Emerytura
Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu