Zmiany w OFE przed sądem

Przed sądem w Warszawie odbywa się się posiedzenie w sprawie zawezwania do próby ugodowej dotyczącej przeniesienia aktywów z OFE do ZUS.

Publikacja: 23.04.2014 14:02

Zmiany w OFE przed sądem

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Ugoda miałaby dotyczyć wszystkich stron zaangażowanych w reformę OFE, czyli Skarbu Państwa oraz ZUS, OFE i PTE. Sprawa została wniesiona w grudniu 2013 r. przez 10 prawników z kancelarii Dentons.

- Pismo kierujemy do wszystkich stron, które mają być zaangażowane w proces przenoszenia aktywów z OFE do ZUS - tłumaczył Wojciech Kozłowski, partner w kancelarii Dentons. - Propozycja ugody sprowadza się do tego, by strony wycofały się z pomysłu transferu pieniędzy, ponieważ jest on niezgodny z konstytucją – podkreśla Kozłowski w przysłanym komunikacie.

Przypomnijmy, grupa dziesięciu prawników kancelarii Dentons wezwali rząd do próby ugodowej.

Prawnicy chcą, aby rząd wycofał się z pomysłu dotyczącego przeniesienia do ZUS środków zgromadzonych w OFE. Liczą na to, że do pozwu dołączą inni konsumenci.

Możliwość złożenia pozwu zbiorowego daje ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Wynika z niej, że pozew musi być złożony przez co najmniej 10 osób, choć bywa - jak w sprawie przeciw BRE Bankowi - że grupa składa się z 1247 osób.

Grupa musi mieć swojego reprezentanta, czyli osobę wybraną z grona członków grupy albo powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów. W sprawie dotyczącej OFE prawnicy chcą, by grupa wybrała reprezentanta spośród samych siebie.

Prawnicy zastrzegli, że ich inicjatywa ma charakter obywatelski; nie jest związana z działalnością kancelarii, w której pracują, ani z jej klientami, chociaż - jak powiedział partner kancelarii Wojciech Kozłowski - są wśród nich również fundusze emerytalne. Kozłowski nie powiedział, ile funduszy i jakie kancelaria obsługuje.

Zdaniem niektórych prawników takie pozwy mogą zostać odrzucone z powodu braku podstawy ponieważ sąd będzie się odnosił do istniejącego prawa, a więc do przepchniętej przez rząd ustawy. Jednak według prof. Aleksandra Chłopeckiego z Instytutu Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego konsekwencją pozwów zbiorowych będą kolejne wnioski do Trybunału Konstytucyjnego, które poszczególne sądy będą składać. - Takie działania będą wymagały od wymiaru sprawiedliwości pewnej odwagi przeciwstawienia się naciskowy politycznemu. Myślę, że sędziowie w takich sporach będą woleli mieć pewność co do konstytucyjności ustawy i odwołają się do TK - tłumaczy "Rz" prof. Chłopecki.

SAD
Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Emerytura
Prawie każdy ma przerwy w płaceniu składek na emeryturę. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń?
Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE