Do końca lipca każdy członek otwartego funduszu emerytalnego może podjąć decyzję gdzie ma płynąć 1/7 jego składki emerytalnej. Pozostała część i tak trafia do ZUS. Więc nasz wybór dotyczy tylko 2,92 proc. naszej pensji. Jeżeli postanowiliśmy nasze pieniądze w całości odprowadzać do ZUS, to nie musimy nic robić - przeniesienie nastąpi automatycznie. Jeśli natomiast chcemy nadal odkładać w OFE musimy wypełnić i dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni dokument. Według nowych przepisów nasza decyzja nie jest ostateczna i nieodwoływalna. Każdy ubezpieczony będzie mógł zmienić swoje oświadczenie lub brak jego złożenia co 4 lata, z tym że taka możliwość pojawi się po raz pierwszy dopiero od 2016 r. także w czteromiesięcznym okresie od 1 kwietnia do 31 lipca.
Trzy możliwości
Aby swój wybór urzeczywistnić zobligowani zostaliśmy przez nową ustawę do złożenia w ZUS stosownej deklaracji. Jest to dwustronicowy dokument, w który oświadcza o chęci pozostania w funduszu emerytalnym. Deklarację można dostarczyć do ZUS na trzy sposoby: fizycznie pojawić się w oddziale, listownie za pomocą tradycyjnej poczty bądź korzystając z osiągnięć cywilizacyjnych przesłać ją przez Internet. W pierwszych dwóch przypadkach wypełniamy deklarację pisemnie. Korzystając z drogi internetowej elektroniczny formularz uzupełniamy korzystając z komputera. W całości przez Internet sprawę mogą załatwić tylko osoby posiadające konto na Platformie Usług Elektronicznych – PUE. lub profil ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Zarówno profil ePUAP jak i konto w PUE założyć może sobie każdy, ale w tym celu i tak potrzebna jest wizyta w urzędzie w celu weryfikacji tożsamości.
Pisemne wypełnianie formularza
Druk formularza jest dostępny na wielu stronach internetowych. W postaci papierowej formularze są dostępne w placówkach ZUS, ale można też pobrać np. tutaj samemu wydrukować i wypełnić ręcznie. Można także skorzystać z formularza elektronicznego na stronie ZUS, dzięki któremu można oświadczenie wypełnić na monitorze komputera, a następnie od razu je wydrukować.
Samo wypełnienie oświadczenia nie powinno zająć dłużej niż 2 minuty. Na pierwszej stronie formularza ubezpieczony musi wpisać wszystkie swoje dane osobowe, wśród nich imię, nazwisko, datę urodzenia oraz PESEL i numer dokumentu tożsamości czyli dowodu osobistego lub paszportu. Dalej uzupełniamy dane adresowe, przy czym należy zwrócić uwagę, że nie tyle chodzi o adres zamieszkania czy zameldowania, co po prostu o adres do korespondencji, który ostatecznie może być inny niż te dwa wymienione. Potrzebny będzie jeszcze tylko numer urzędu pocztowego, z którego usług korzystamy. Jeśli go nie znamy możemy go wyszukać tutaj.
W oświadczeniu jest też miejsce do wpisania numeru telefonu oraz adresu poczty elektronicznej, ale nie jest to obowiązkowe, choć z pewnością ZUS-owi ewentualny kontakt, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto, osoby wpisujące zagraniczny adres korespondencyjny są proszone o podanie dwuliterowego kodu państwa zagranicznego kodu pocztowego i nazwy państwa. Kody państwa można znaleźć tutaj.