Do końca lipca członkowie OFE podejmują decyzję o pozostaniu w funduszach. Do końca lipca, zgodnie z najnowszą ustawą emerytalną, przyszli emeryci wybiorą pomiędzy dwoma wariantami – przekazaniem wszystkich pieniędzy do ZUS lub rozdzieleniem ich między państwowego ubezpieczyciela a OFE.

Aby pozostać w OFE należy złożyć stosowną deklarację w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Brak   decyzji oznacza automatyczne przeniesienie całości składki emerytalnej do ZUS. Osoby decydujące się pozostawić część swojej składki w OFE, nie będą związane decyzją do końca kariery zawodowej. Zgodnie z Ustawą, co cztery lata od 2016 roku, w powtarzalnych okresach od 1 kwietnia do 31 lipca, wszyscy ubezpieczeni będą mogli zmienić swoje deklaracje: zrezygnować z OFE, jeśli uznają, że nie generują zysku, bądź zlecić odprowadzanie składek do funduszu, widząc realne korzyści.

Jednak po pierwszych dniach otwarcia możliwości wyboru statystyki nie napawają optymizmem. Do 7 kwietnia deklarację o pozostaniu w funduszu złożyło niecałe 10 tys. ubezpieczonych. Niemal połowa z nich postanowiła odwiedzić ZUS osobiście. 35 proc złożyło deklarację przez Internet, a 17 proc. przesłała za pomocą tradycyjnej poczty. Jeśli zainteresowanie wyborem się nie zmieni, w OFE zostanie ok. 200 tys. osób, czyli tylko 1,5 proc.