Z powodu różnych systemów podstawowych emerytur do tej pory mieszkańcy miast korzystali po przejściu na emeryturę z lepszych warunków niż mieszkańcy wsi. Nowy jednolity miejsko-wiejski system emerytalny zakłada, że po osiągnięciu wieku 60 lat mieszkańcy otrzymają świadczenia pochodzące z puli, która powstała głównie z ich rocznych składek i subwencji państwowych. Aby nabyć prawo do podstawowych świadczeń składki będą musiały być dobrowolnie odprowadzane minimum przez 15 lat. Wysokość składki będzie ustalana na kliku poziomach od 100 do 2000 juanów czyli od około 50 do 1000 zł.Wartość składki wpłynie na wysokość wypłacanej emerytury.
Owa emerytura minimalna zapewni utrzymanie bezrobotnych seniorów z miast oraz mieszkańców wsi. System nie obejmuje pracowników rządowych ani zarejestrowanych pracowników miejskich, którzy są w systemie państwowych emerytur z większymi korzyściami.
Na ujednoliceniu podstawowych emerytur skorzystają najbardziej migrujący z wsi do miast chińscy pracownicy. Będą mogli otrzymywać podstawową emeryturę nawet, jeśli zostaną obywatelami miasta. Dostaną również możliwość otrzymania państwowych emerytur, jaką mają zarejestrowani pracownicy, jeśli będą opłacać przez 15 lat odpowiednie miesięczne ubezpieczenie. Od 1 lipca podstawowe emerytury miejsko-wiejskie staną się wymienne z państwowymi emeryturami, więc zainteresowane osoby będą mogły przenieść swoje składki.
Te regulacje mogą zachęcić migrujących pracowników do zmiany swojej podstawowej miejsko-wiejskiej emerytury na państwową, która daje więcej korzyści na stare lata.
Udział w systemie działającym na obszarach wiejskich jest dobrowolny, a jego obsługą zajmują się lokalne samorządy. Korzyści płynące z tego systemu są o wiele mniejsze niż dla osób z systemu miejskiego. Szacuje się, że jedynie 9 procent ludności wiejskiej korzystało z systemu emerytalnego w 2003 roku.