OFE zasypane listami po naszej akcji

Jeszcze w styczniu zarządzające otwartymi funduszami emerytalnymi powszechne towarzystwa emerytalne zostały zasypane listami od swoich klientów w sprawie zmian w OFE.

Publikacja: 26.02.2014 19:05

OFE zasypane listami po naszej akcji

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch DM Danuta Matloch

Jeszcze w styczniu zarządzające otwartymi funduszami emerytalnymi powszechne towarzystwa emerytalne zostały zasypane listami od swoich klientów.To efekt zorganizowanej przez "Parkiet" akcji "Napisz list do swojego OFE".

Prośba Towarzystw o interwencję

Przypomnijmy, na początku stycznia informowaliśmy naszych czytelników o tym, że uczestnicy OFE, zniecierpliwieni biernością PTE, biorą sprawy w swoje ręce. Wysyłają do towarzystw emerytalnych pisma, w których wzywają je, żeby chroniły interesów swoich klientów.

Nasi czytelnicy w piśmie do PTE powoływali się na art. 48 ustawy o funduszach emerytalnych, wskazując, że obowiązkiem PTE jest działanie w interesie uczestników funduszy emerytalnych, a to zakłada np. powództwo przeciwko Skarbowi Państwa, o ile istnieje uzasadnione podejrzenie deliktu legislacyjnego (sprzeczności przyjętych przepisów z konstytucją).

Listy były rozsyłane także do depozytariuszy czyli banków obsługujących OFE.Kaidy mógł wskazać , że „depozytariusz jest obowiązany do występowania w imieniu członków funduszu, z powództwem przeciwko towarzystwu z tytułu szkody spowodowanej niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem przez towarzystwo obowiązków w zakresie zarządzania funduszem i jego reprezentacji". Można zatem żądać od depozytariusza (banku) interwencji procesowej przeciwko PTE, jeżeli towarzystwo nie podejmie żadnych kroków w ochronie oszczędności ubezpieczonego.

Gotowy wzór takiego pisma wydrukowaliśmy w papierowej wersji "Parkietu" oraz zamieściliśmy na naszych stronach internetowych. Jak się okazało akcja przyniosła skutek.

- PTE zostały zalane listami z wnioskami, które opublikował "Parkiet" - mówi prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, Małgorzata Rusewicz. - Pisma nie były w stanie podważyć rządowej ustawy, jednak między innymi pod ich wpływem zdecydowaliśmy się napisac wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję w sprawie OFE w Trybunale Konstytucyjnym - tłumaczy Rusewicz.

Jak informuje IGTE, wniosek jest już w zasadzie gotowy i prawdopodobnie trafi na biurko RPO w przyszłym tygodniu.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarży ustawę?

Jak wynika z wypowiedzi prof. Ireny Lipowicz, Rzecznika Praw Obywatelskich dla radiowej Trójki, aby złożyć skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o OFE, musi mieć mocne argumenty, że naruszono prawa obywateli. Poinformowała, że dotychczas otrzymała ok. 20 skarg od obywateli na ustawę dot. OFE. Większość z nich to dość standardowe wnioski, przesłane najprawdopodobniej w reakcji na medialny szum na ten temat.

- Dla mnie jest najważniejsza kwestia zabezpieczenia środków. Do kogo należą środki zgromadzone w OFE - to jest główna oś sporu - wyjaśniła prof. Irena Lipowicz.

Jak dodała, argumentem do złożenia skargi w TK może być sam tryb uchwalenia ustawy, choć jako Rzecznik Praw Obywatelskich skupia się na sprawdzeniu wpływu tej ustawy na finanse Polaków. - Jest szereg bardzo poważnych wątpliwości dotyczących samego trybu uchwalenia ustawy, bardzo pospiesznego, zupełnie dla mnie niezrozumiałego - powiedziała prof. Lipowicz. Jak dodała, nie uwzględniono nawet zastrzeżeń, które wskazywało rządowe biuro legislacyjne. - Jest kwestia rozstrzygnięcia, czy doszło do jaskrawego pogorszenia sytuacji obywateli - dodała.

Jak wyjaśniła RPO, w przypadku subkonta ustawodawca zapewnił, że zgromadzone środki nie mogą zmaleć, nie możemy ich stracić. Tymczasem w przypadku inwestowania w OFE nie ma zabezpieczenia przed stratą. - Na pierwszy rzut oka trudno argumentować, że jest to jaskrawe naruszenie - wyjaśniła.

Dlatego Irena Lipowicz wciąż ma wątpliwości, czy może złożyć skargę. - Jeżeli złożę wniosek, muszę mieć mocne argumenty, że prawa obywateli zostały naruszone - podkreśliła.

Lawina wniosków i pozwów

Oprócz możliwego wniosku RPO do TK w sprawie OFE, swój wniosek w tej kwestii szykuje Konfederacja Lewiatan. który zapewnił, że powinien być gotowy do złożenia wniosku do TK na początku marca. Konfederacja zaznacza, że złoży swój wniosek, ponieważ uważa, że prezydent w swoim wniosku w tej sprawie nie podniósł wielu istotnych kwestii.

We wniosku znajdzie się kluczowa kwestia zabrania ponad połowy środków z OFE. Zdaniem Lewiatana jest to wywłaszczenie bez odszkodowania. Ponadto zdaniem organizacji przeszło 70 zmian wprowadzonych w systemie emerytalnym budzi wątpliwości konstytucyjne. Zdaniem Lewiatana zastrzeżenia budzi głównie prawidłowość przebiegu procesu legislacyjnego. Podobne wątpliwości pracodawców budzi tzw. suwak bezpieczeństw, czyli sukcesywne przenoszenie środków z OFE do ZUS na 10 lat przed przejściem danej osoby na emeryturę

Z bardzo podobnym wnioskiem do tego, które przygotowuje Lewiatan chce do Trybunału zgłosić się partia Twój Ruch. Jak informuje ugrupowanie wniosek w 90 proc. pokrywa się z tym, który zgłosi Konfederacja.

- Dokument jest gotowy i trafił do posłów Solidarnej Polski, która do końca tygodnia ma zgłosić ewentualne uwagi - tłumaczy "Rz" poseł Twojego Ruchu, Łukasz Gibała. - Jeśli  posłowie SP nie będą mieli zastrzeżeń co do treści wniosku, trafi on do Trybunału w przyszłym tygodniu - zapewnia Gibała.

Zgodnie z prawem zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego może grupa 50 posłów. Twój Ruch liczy ich 36, więc samodzielnie nie byłby w stanie tego zrobić. Solidarna Polska ma w sejmie 16 posłów, więc łącznie obie partie liczące 52 posłów są w stanie taki wniosek zgłosić.

Poza wnioskami do TK część obywateli chce mobilizuje się wspólnie do wytoczenia procesu instytucjom państwowym w sprawie zmian w OFE w trybie pozwu zbiorowego. Kancelaria Paweł Kowalczyk reprezentuje grupę 800 osób, które złożą pozew w najbliższych miesiącach. Grupa uważa, że przeniesienie składek obywateli z OFE do ZUS było wywłaszczeniem. Ich zdaniem te osoby zostały pozbawione części swojej własności i dlatego przysługuje im roszczenie przeciwko Skarbowi Państwa.

Na podobną wojnę szykują się obywatele reprezentowani przez warszawską kancelarię Dentos. Ponadto Sławomir Denicki, 57 letni kolejarz z Małaszewicz w woj. lubelskim, który zgadza się aby gromadzone przez kilkanaście lat w OFE oszczędności zasiliły konto ZUS, chce także pozwu zbiorowego w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Zyskał już mocnych sojuszników m in. Leszka Balcerowicza.

Działania mają znaczenie

Zdaniem niektórych prawników takie pozwy mogą zostać odrzucone z powodu braku podstawy ponieważ sąd będzie się odnosił do istniejącego prawa, a więc do przepchniętej przez rząd ustawy. Jednak według prof. Aleksandra Chłopeckiego z Instytutu Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego konsekwencją pozwów zbiorowych będą kolejne wnioski do Trybunału Konstytucyjnego, które poszczególne sądy będą składać.

- Takie działania będą wymagały od wymiaru sprawiedliwości pewnej odwagi przeciwstawienia się naciskowy politycznemu. Myślę, że sędziowie w takich sporach będą woleli mieć pewność co do konstytucyjności ustawy i odwołają się do TK - tłumaczy "Rz" prof. Chłopecki.

Jeszcze w styczniu zarządzające otwartymi funduszami emerytalnymi powszechne towarzystwa emerytalne zostały zasypane listami od swoich klientów.To efekt zorganizowanej przez "Parkiet" akcji "Napisz list do swojego OFE".

Prośba Towarzystw o interwencję

Pozostało 97% artykułu
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Emerytura
Ile wynosi średnia emerytura w Niemczech? Nasi sąsiedzi podnoszą wiek emerytalny
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska