OFE już po nowemu

Dziś zaczyna obowiązywać część przepisów nowej ustawy wprowadzającej zmiany w systemie emerytalnym.

Publikacja: 14.01.2014 04:22

OFE już po nowemu

Foto: Bloomberg

W całości ustawa wchodzi w życie 1 lutego. Jednak zgodnie z  art. 37 niektóre przepisy zaczynają obowiązywać już dziś, czyli dokładnie po upływie 14-dniowego vacatio legis od momentu publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw 31 grudnia ubiegłego roku.

Dwa tygodnie przed wejściem całego aktu prawnego w życie zaczął obowiązywać przepis, który mówi, że od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. członek OFE może złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oświadczenie o przekazywaniu do OFE części składki emerytalnej. Chodzi o 2,92 proc. pensji, które – w zależności od naszego wyboru – możemy odkładać do OFE bądź do ZUS. Takie oświadczenie będziemy mogli złożyć osobiście, poprzez pocztę tradycyjną oraz przez Internet, korzystając z konta ePUAP.

Od dzisiaj obowiązuje też przepis, który nakazuje funduszom dostosowanie do 1 lipca tego roku swoich statutów do przepisów nowej ustawy. Do 1 marca OFE będą musiały wystąpić do Komisji Nadzoru Finansowego o wydanie zgody na zmianę w statucie.

Wcześniej niż cała ustawa weszła w życie regulacja związana z nałożonym na OFE obowiązkiem przekazania 51,5 proc. swoich aktywów do ZUS.

W ostatni dzień stycznia fundusze podliczą swoje portfele, by 3 lutego oddać obligacje skarbowe, a jeśli to nie wystarczy do wymaganego poziomu, to także obligacje autostradowe, papiery wartościowe gwarantowane przez Skarb Państwa oraz gotówkę.

Wcześniej weszły w życie także zapisy o zakazie reklamy funduszy oraz nowe zasady funkcjonowania indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

—Mateusz Pawlak

W obronie rządowych zmian

Ekonomiści prof. Ryszard Domański i prof. Jerzy Żyżyński napisali list otwarty do prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego w sprawie zmian w OFE. Profesorowie piszą m.in., że ustawa o OFE jest krokiem w kierunku budowy nowoczesnego systemu gospodarczego, wzorowanego na znanych i sprawdzonych rozwiązaniach rynkowych. Ich zdaniem system kapitałowy OFE nie zabezpiecza pozycji człowieka po przejściu na emeryturę i jest powierzeniem losu emerytów hazardowi i grom giełdowym.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami