W całości ustawa wchodzi w życie 1 lutego. Jednak zgodnie z art. 37 niektóre przepisy zaczynają obowiązywać już dziś, czyli dokładnie po upływie 14-dniowego vacatio legis od momentu publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw 31 grudnia ubiegłego roku.
Dwa tygodnie przed wejściem całego aktu prawnego w życie zaczął obowiązywać przepis, który mówi, że od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. członek OFE może złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oświadczenie o przekazywaniu do OFE części składki emerytalnej. Chodzi o 2,92 proc. pensji, które – w zależności od naszego wyboru – możemy odkładać do OFE bądź do ZUS. Takie oświadczenie będziemy mogli złożyć osobiście, poprzez pocztę tradycyjną oraz przez Internet, korzystając z konta ePUAP.
Od dzisiaj obowiązuje też przepis, który nakazuje funduszom dostosowanie do 1 lipca tego roku swoich statutów do przepisów nowej ustawy. Do 1 marca OFE będą musiały wystąpić do Komisji Nadzoru Finansowego o wydanie zgody na zmianę w statucie.
Wcześniej niż cała ustawa weszła w życie regulacja związana z nałożonym na OFE obowiązkiem przekazania 51,5 proc. swoich aktywów do ZUS.
W ostatni dzień stycznia fundusze podliczą swoje portfele, by 3 lutego oddać obligacje skarbowe, a jeśli to nie wystarczy do wymaganego poziomu, to także obligacje autostradowe, papiery wartościowe gwarantowane przez Skarb Państwa oraz gotówkę.