Opozycja chce ośmiu poprawek

Od przyjęcia ośmiu poprawek PiS uzależnia swoje poparcie dla rządowego projektu zmian w OFE; jeśli nie zostaną one przyjęte, klub w piątek będzie głosował przeciw ustawie.

Publikacja: 05.12.2013 13:43

Opozycja chce ośmiu poprawek

Foto: Fotorzepa, Pasterski Radek PR Pasterski Radek

-Zgadzamy się, że zmiany w systemie emerytalnym są konieczne, nie zgadzamy się za to, by rząd pod pozorem tych zmian sięgał w tej chwili po pieniądze z systemu emerytalnego do rozwiązania bieżących kłopotów budżetowych, których sam jest autorem" - powiedziała wiceprzewodnicząca PiS Beata Szydło.

Zapowiedziała, że PiS podczas odbywającego się tego dnia w Sejmie drugiego czytania rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym złoży osiem poprawek, od przyjęcia których uzależnia swoje poparcie dla ustawy.

Pierwsza i najważniejsza z proponowanych poprawek - zaznaczyła Szydło - dotyczy obniżenia progów ostrożnościowych z ustawy o finansach publicznych o 7 pkt, tak by wynosiły one 43 i 48 proc. (określają relację długu do PKB).

Inna dotyczy możliwości podejmowania zmiany decyzji, czy wybiera się ZUS czy OFE; PiS chce udostępniania tzw. okienka transferowego co dwa lata na pół roku, zamiast co cztery lata - jak zakłada rządowy projekt.

Podkreśliła, że PiS chce także m.in. czterokrotnego zmniejszenia opłaty za zarządzanie OFE i przywrócenia gwarantowanej stopy zwrotu.

- Jeśli wszystkie te poprawki zostaną przyjęte, Prawo i Sprawiedliwość rozważy poparcie ustawy, jeśli nie, będziemy musieli głosować przeciw - zapowiedziała wiceszefowa PiS. - Nie zgadzamy się, by system emerytalny służył Platformie Obywatelskiej do rozwiązania bieżących problemów budżetowych - dodała.

Tysiąc poprawek SP

Poprawek w ustawie domaga się też Solidarna Polska. Ugrupowanie nie wyklucza złożenia skargi do Trybunału Konstytucyjnego.

- Donald Tusk ratując tonące finanse publiczne oszukuje Polaków i okrada ich przyszłe emerytury. W dodatku robi to, łamiąc demokratyczny, parlamentarny zwyczaj - przedstawia rządowy projekt zmian bez przedstawiania projektów opozycji, w tym Solidarnej Polski, która proponuje do wyboru tzw. system kanadyjski - napisała SP w swoim komunikacie.

Solidarna Polska przygotowała 999 poprawek do ustawy procedowanj w Sejmie. Partia chce w ten sposób zmusić koalicję rządzącą do wydłużenia czasu procedowania, poddania pod dyskusję projektu Solidarnej Polski i dać szansę na zapoznanie się ze zmianami w tak ważnej sprawie jaką są przyszłe emerytury milionów Polaków.

Posłanka Solidarnej Polski Beata Kempa zapowiedziała w radiowej  Trójce, że jeśli poprawki nie zostaną wprowadzone do ustawy, to Solidarna Polska złoży skargę do Trybunału, nawet z Twoim Ruchem. Posłanka dodała, że skarga taka dotyczyłaby także zbyt szybkiego tempa prac nad ustawą.

SLD alarmuje NIK

SLD chce, by NIK zbadała transakcje finansowe, których dokonywały Otwarte Fundusze Emerytalne przez 14 lat działalności w Polsce. Chodzi m.in. o inwestycje giełdowe, a także o podmioty doradzające OFE. Wniosek w tej sprawie ma trafić do NIK jeszcze w czwartek.

Sojusz przygotował kilka poprawek do rządowego projektu zmian w OFE, nad którym prace toczą się od wtorku w Sejmie. Od ich przyjęcia uzależnia decyzję w sprawie głosowania nad proponowanymi zmianami. Chodzi o uwzględnienie stażu pracy przy nabywaniu uprawnień emerytalnych, stworzenia Państwowego Emerytalnego Funduszu Inwestycyjnego (PEFI), który zarządzałby papierami wartościowymi i środkami należącymi do osób wycofujących się z OFE oraz podniesienia najniższych emerytur i rent wypłacanych przez ZUS o co najmniej 200 zł miesięcznie.

SLD chce ponadto, by Najwyższa Izba Kontroli przejrzała inwestycje OFE w akcje firm giełdowych (chodzi o transakcje powyżej 10 mln złotych), a także przygotowała wykaz firm, w których akcje inwestowanie przyniosło straty powyżej 10 mln złotych. Sojusz oczekuje również, że kontrola da odpowiedź na pytanie o ewentualne osoby pełniące w Polsce funkcje publiczne, które zasiadały w zarządach lub radach nadzorczych tych spółek, a także dostarczy informacji o firmach doradzających OFE.

- Uważamy, że to się należy wszystkim, którzy odkładali tam środki finansowe. SLD nie popierał Otwartych Funduszy Emerytalnych, jako jedyna partia byliśmy przeciwni. Dzisiaj po 14 latach chcemy i domagamy się "białej księgi", pełnej informacji co z tymi pieniędzmi się dzieje - zaznaczył rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. - Mamy nadzieję, że nowy prezes NIK (Krzysztof Kwiatkowski) nie zbagatelizuje tego wniosku i przeprowadzi kontrolę transakcji finansowych, które się odbywały w ostatnich latach - dodał.

Politycy Sojuszu krytykowali też tempo prac nad zmianami w systemie emerytalnym. Jak wskazywała Anna Bańkowska, prace nad reformą emerytalną przez czternastoma laty, która wprowadziła OFE, trwały w Sejmie 7 miesięcy.

- Dzisiaj mamy bardzo ważną ustawę przyjąć po pracach jednodniowych. W moim przekonaniu - i myślę, że opinii publicznej również - jest to skandaliczne - oceniła posłanka SLD.

-Zgadzamy się, że zmiany w systemie emerytalnym są konieczne, nie zgadzamy się za to, by rząd pod pozorem tych zmian sięgał w tej chwili po pieniądze z systemu emerytalnego do rozwiązania bieżących kłopotów budżetowych, których sam jest autorem" - powiedziała wiceprzewodnicząca PiS Beata Szydło.

Zapowiedziała, że PiS podczas odbywającego się tego dnia w Sejmie drugiego czytania rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym złoży osiem poprawek, od przyjęcia których uzależnia swoje poparcie dla ustawy.

Pozostało 89% artykułu
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Emerytura
Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy
Emerytura
Polacy sprawdzają, ile mają pieniędzy w PPK. Nawet ci, co nie mają