Z badania „Młodzi, niezamożni, pragmatyczni" przeprowadzonego przez firmę AEGON wynika, że młodzi Polacy bardzo negatywnie oceniają swoje możliwości finansowe w powiązaniu z oszczędzaniem na emeryturę. W efekcie ponad 60 proc. respondentów z tej grupy nie ma planu oszczędzania na emeryturę ani indywidualnie dobranych produktów finansowych, które pomogą ten kapitał na przyszłość zgromadzić.
Równolegle ponad połowa z nich uważa jednak, że to co dzisiaj oferuje im państwowy system zabezpieczeń nie wystarczy, by prowadzić godne życie. Jak zmienić taką sytuację. Autorzy badania wymieniają kilka sposobów, które wpływają na wzrost zainteresowania produktami emerytalnymi. Wśród czynników znajdują się: : podwyżka (70 proc.), udogodnienia podatkowe (42 proc.) oraz dobry plan emerytalny zapewniony przez pracodawcę (42 proc.). Odkładanie na starość nie wymaga jednak wielkich nakładów.
- Wyniki badań potwierdzają siłę mitu, który pokutuje wśród młodych Polaków, że oszczędzanie na emeryturę wymaga dużych nakładów finansowych. Tymczasem na rynku możemy znaleźć szereg produktów emerytalnych, które mogą pomóc w zapewnieniu stabilizacji oraz poczucia bezpieczeństwa finansowego po zakończeniu aktywności zawodowej – mówi Marcin Hadyś, członek zarządu AEGON.
Chociaż dwudziestolatkowie mają aspiracje, by w trakcie swojej jesieni życia podróżować (66 proc.) oraz oddawać się przyjemnościom związanym z hobby (55 proc.), to przemawia przez nich pesymizm. Ponad 40 proc. badanych utożsamia słowo emerytura z ubóstwem, niepewnością oraz problemami zdrowotnymi, a ponad połowa twierdzi, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy sytuacja gospodarcza w Polsce się pogorszy.
Na podstawie wyników raportu można także stwierdzić, że choć większość respondentów nie planuje swojej emerytury, brak wystarczających środków finansowych jest tylko jednym z powodów. Kluczową rolę odgrywa także sposób wydawania pieniędzy.